Úvod Politika O výmene šéfa Smeru pred voľbami nemôže byť ani reči, tvrdí politológ

O výmene šéfa Smeru pred voľbami nemôže byť ani reči, tvrdí politológ

Foto: archív

Šéf Smeru Robert Fico dal jasný odkaz, že sa nikam nechystá odísť a chce zostať pri mocenskom kormidle. Politológ Tomáš Koziak takto zhodnotil pre HNonline výstup z nedávnej Ficovej tlačovej besedy ktorý sa po dvoch týždňoch objavil v centrále strany na Súmračnej ulici.

„Urobil to s najväčšou pravdepodobnosťou aj pre to, čo sa deje vo vnútri Smeru. Chce ukázať, že je stále silný, že chce zabojovať o svoju mocenskú pozíciu a že ho v tom nič nezastaví, ani vnútrostranícke napätie a avizované problémy,“ hodnotí Koziak. Podľa neho to povedal aj z dôvodu udalostí, ktoré sa stali po tom, ako regionálni politici Smeru poslali Ficovi list, v ktorom žiadajú jeho odchod.

„Chce ukázať, že aj napriek tomu, čo sa vo vnútri strany deje, zostáva lídrom a je presvedčený o svojej nezastupiteľnosti v rámci štruktúr Smeru. Chcel demonštrovať svoju moc aj dovnútra strany. Je odhodlaný zabojovať o udržanie svojej pozície, ktorú teraz má. Určite to, čo povedal Kiskovi, že nikam neodchádza, ukázal aj teraz,“ skonštatoval politológ.

Podľa neho dal Fico týmito vyjadreniami jasne najavo, že sa do volieb v Smere nič nezmení a o nijakej výmene straníckeho lídra nemôže byť ani reči. S Ficovou pozíciou môže otriasť len prípadný neúspešný volebný výsledok v parlamentných voľbách.

„Ak by Smer voľby vyhral, tak sa môže odvolať na to, že stále doviedol stranu k víťazstvu. „Ak by sa Progresívnemu Slovensku a Spolu podarilo získať viac voličov ako Smeru, Ficova pozícia by bola neudržateľná,“ tvrdí Koziak.

Foro: archív

„Nevidím nijaký dôvod na personálne zemetrasenie v Smere. Smer je a verím, že bude najsilnejšia politická strana. Rozprávame sa o tom, čo urobiť. Spúšťam vnútrostranícku diskusiu, budeme o tom hovoriť. Nebudem komentovať to, čo bolo povedané za dva tyždne,“ povedal Fico.

Zdôraznil, že chce doviesť Smer ako líder do budúcoročných parlamentných volieb. „Vždy som sa vedel dohodnúť a urobím všetko, čo je dobré pre Smer. Budem sa správať tak, aby Smer vyhral voľby,“ odpovedal Fico.

Dodal, že je pripravený prijať všetky rozhodnutia v mene úspechu Smeru. „Nič iné ma nezaujíma, do volieb budem viesť stranu ako predseda. Máme pred sebou ešte osem mesiacov, o všetkom si povieme na nominačnom zasadnutí predsedníctva,“ doplnil Fico.