Úvod Z DOMOVA Odborári zorganizovali niekoľkotisícový protest proti chudobe

Odborári zorganizovali niekoľkotisícový protest proti chudobe

Foto: archív

Niekoľko tisíc ľudí sa zišlo na Námestí SNP v Bratislave na proteste Proti chudobe, ktorý zorganozovala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Vyzvali vládu a parlament, aby neodkladne prijala opatrenia na riešenie energetickej a inflačnej krízy, poklesu životnej úrovne obyvateľov a stabilizáciu hospodárstva.

Adresná pomoc občanom, samosprávam, podnikom je podľa nich nedostatočná, pripomínajú lepšiu pomoc v iných krajinách. „Máme tu nový typ pandémie – pandémiu chudoby. Každý deň nečinnosti vlády a parlamentu má následky,“ odkazujú protestujúci, hovoriac o hrozbe vzniku „hladových dolín“ a krachu regiónov.

Spomínala sa aj frustrácia a beznádej občanov. Pre zhoršujúcu sa sociálnu a ekonomickú situáciu majú ľudia obavy z blízkej budúcnosti. „Slovenský občan – žobrák Európy,“ hlásal jeden z transparentov.

Protestujúci vyzvali vládu, aby urýchlene riešila súčasnú kritickú situáciu v SR. Žiadajú od nej predstavenie opatrení na „skrotenie“ inflácie a zmiernenie jej negatívnych dosahov na život obyvateľov Slovenska.

Požadujú tiež, aby zrozumiteľne prezentovala, čo čaká v najbližších mesiacoch v súvislosti s cenami energií domácnosti, firmy i verejné inštitúcie. Odborári apelovali na okamžité riešenia. Žiadajú prijatie budúcoročného štátneho rozpočtu, v ktorom sa zohľadnia záväzky plynúce z prijatých kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Zabúdať by sa podľa nich nemalo ani na seniorov.

Zložitá energetická situácia sa podľa KOZ odzrkadľuje v obmedzovaní výroby, pozastavení investícií aj v likvidácii pracovných miest. Kolaps podľa nej hrozí obciam a mestám, školám či nemocniciam.

Vysoký nárast cien energií sa premieta do cien všetkých výrobkov, potravín či služieb. Chudoba obyvateľov Slovenska, do ktorej sa vplyvom inflácie a rastúcimi cenami všetkých komodít dostávajú, je podľa konfederácie hrozivá a neprijateľná.

Demonštrácia sa uskutočnila v rovnakom termíne a čase ako rovnaká akcia Českomoravskej konfederácie odborových zväzov na pražskom Václavskom námestí. Obe odborové centrály vyzývajú vlády svojich krajín, aby sa začali zaoberať sociálnou situáciou obyvateľov a nedopustili prepadanie sa občanov do chudoby.

Foto: archív