Úvod ZO ZAHRANIČIA Vučič: Chorvátsko je nespoľahlivý dodávateľ, Srbsko vybuduje ropovod do Maďarska

Vučič: Chorvátsko je nespoľahlivý dodávateľ, Srbsko vybuduje ropovod do Maďarska

Aleksandar Vučič. (Foto: archív)

Po oznámení Chorvátska, že pre sankcie Európskej únie neumožní prepravu ruskej ropy prostredníctvom svojej štátnej transportnej spoločnosti JANAF, sa Srbsko rozhodlo vybudovať ropovod s Maďarskom a diverzifikovať svojich dodávateľov energií aj trasy. Vyhlásil to srbský prezident Aleksandar Vučič. Informovala o tom srbská agentúra Tanjug.

„Ukázalo sa, že Chorvátsko je nespoľahlivý dodávateľ, a my sme tento jeho odkaz pochopili,“ povedal Vučič vo svojom prejave k občanom. Diverzifikácia zdrojov a prepravných trás bude zahŕňať výstavbu 128 kilometrov dlhého ropovodu zo srbského mesta Nový Sad do maďarskej obce Algyő, uviedol Vučič.

Dodal, že dohoda bola dosiahnutá s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a projekt zbezpečí väčší výber typov ropy a dodávateľov. Ropovod bude stáť 100 miliónov eur, čiastočne bude viesť popri trase plynovodu do Maďarska a bude to „krvné riečisko“ krajiny, povedal. Srbský prezident oznámil, že Srbsko nasledujúcich šesť rokov investuje 12 miliárd eur do energetickej infraštruktúry.

Tento strategický plán zahŕňa aj výstavbu doplnkového ropovodu cez Severné Macedónsko do prístavného mesta Durrës na jadranskom pobreží Albánska a tiež výstavbu ďalšej ropnej rafinérie na spracovanie ropy z Venezuely, Iránu a od ďalších producentov. Plánovaná je aj výstavba doplnkových plynovodov, okrem iného do Rumunska a Azerbajdžanu.

Vučičov prejav k občanom sa zameriaval na sedem oblastí vrátane Kosova, energií, financií, verejného dlhu a potravín. V úvode prezident povedal, že srbské vedenie nie je ochotné prijať nezávislosť Kosova a členstvo Kosova v OSN.