Úvod Ekonomika Odborníci varujú pred kolapsom hotovostnej infraštruktúry

Odborníci varujú pred kolapsom hotovostnej infraštruktúry

Foto: archív

Čoraz častejšie využívanie digitálnych platieb, rušenie bankomatov a zatváranie pobočiek bánk by mohlo viesť ku kolapsu hotovostnej infraštruktúry. Podľa odhadov budú napríklad v Británii platby v hotovosti do 15 rokov predstavovať len desatinu všetkých transakcií.

Miliónom Britov by však život v bezhotovostnej spoločnosti spôsoboval problémy. Vyplýva to z nezávislej správy Access to Cash Review, zverejnenej v denníku The Guardian. Dokument varuje pred hroziacim kolapsom hotovostnej infraštruktúry a vyzýva vládu, regulátorov a banky, aby zabezpečili životaschopnosť hotovosti, kým ju ľudia budú potrebovať.

Správa pripomína, že platby debetnými kartami v Spojenom kráľovstve vlani po prvý raz prevážili nad platbami bankovkami a mincami. Účet za prevádzku hotovostnej infraštruktúry, ktorú platia prevažne banky a prevádzkujú komerční operátori, predstavuje stabilne päť miliárd libier za rok.

Kým náklady sa nemenia, príjmy neustále klesajú. Niektoré spoločnosti preto uvažujú o odchode z trhu. Podľa autorov správy je tak možné, že napríklad bankomaty nebude mať o nejaký čas kto plniť.

Foto: archív