Úvod ZO ZAHRANIČIA Odporcom očkovania slovinská verejnoprávna televízia neumožnila prezentovať ich názory. Zavolala na nich...

Odporcom očkovania slovinská verejnoprávna televízia neumožnila prezentovať ich názory. Zavolala na nich políciu

Foto: archív

Členovia skupiny odporcov očkovania proti ochoreniu covid vnikli do sídla verejnoprávneho slovinského telerozhlasu Radiotelevizija Slovenija (RTVS) v hlavnom meste Ľubľana a pred príchodom polície sa im podarilo dostať do vysielacieho štúdia.

Žiadali, aby im RTVS vo vysielaní poskytla priestor na vyjadrenie svojich názorov na tému očkovania. Polícia po následnom zásahu zadržala okolo 20 osôb. Riaditeľ RTVS Andrej Grah Whatmough označil incident za „vážny útok na náš mediálny dom a verejnoprávne médiá, ktorý dôrazne odsudzujeme“.

„Toto je neprijateľný útok na médiá, žurnalistiku a demokraciu,“ uviedla redaktorka spravodajstva RTVS Manica Janežičová Ambrožičová. Podľa Zväzu slovinských novinárov je tento incident “iba špičkou ľadovca v nenávistnej kampani, ktorú vedie vláda premiéra Janeza Janšu proti verejnoprávnym médiám a novinárom”.

Janša v reakcii na svojom profile na sociálnej sieti incident odsúdil s tým, že nemá nič spoločné so slobodou prejavu. „Je potrebné urobiť všetko pre to, aby každé svojvoľné a násilné privlastňovanie si verejného priestoru bolo všade a za rovnakých podmienok odsúdené a potrestané,“ napísal premiér.

Odporcovia očkovania pred budovou televízie protestujú permanentne už štyri mesiace. “Problémom  je, že priestor pred budovou televízie je verejný pozemok, takže demonštranti sú oprávnení sa tam zhromažďovať, uviedol Whatmough.

Za incidentom stojí hnutie s názvom Uvedomelí občania Slovinska vedené bývalým armádnym dôstojníkom Ladislavom Trohom. Denník Večer uviedol, že zamestnanci RTVS podali na hnutie trestné oznámenie a požiadali o vydanie súdneho príkazu.

Whatmough oznámil, že bezpečnosť v okolí sídla televízie bude posilnená a vyjadril nádej, že príslušné orgány budú teraz brať sťažnosti novinárov vážnejšie. Polícia uviedla, že sa incidentom zaoberá a proti narušovateľom bude konať v súlade so zákonom.