Úvod ZO ZAHRANIČIA Prívrženci LGBTI agendy v Zürichu na demonštrácii žiadali “manželstvo pre všetkých”

Prívrženci LGBTI agendy v Zürichu na demonštrácii žiadali “manželstvo pre všetkých”

Foto: archív

Tisíce ľudí demonštrovali v najväčšom švajčiarskom meste Zürich za práva osôb rovnakého pohlavia na uzavretie manželstva. Pochod sa uskutočnil v rámci festivalu Zürich Pride pred referendom o otázke homosexuálnych manželstiev, ktoré sa vo Švajčiarsku uskutoční 26. septembra.

Švajčiarsky parlament vlani v decembri schválil zákon o zavedení manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Jeho odporcovia však okamžite iniciovali referendum, aby dosiahli zrušenie tejto legislatívnej úpravy.

Aktivisti preto pred plebiscitom vyzvali širokú verejnosť, aby sa pripojila k spomenutému pochodu a vyjadrila tak podporu boju za práva LGBTQI komunity. Organizátori pochodu, konajúceho sa pod sloganom „Dokážeme to. Manželstvo pre všetkých“, tvrdia, že septembrové referendum bude najdôležitejším hlasovaním vo Švajčiarsku za niekoľko posledných desaťročí.

Odporcovia homosexuálnych sobášov z radov zástancov tradičnej rodiny vystupujú najmä proti tomu, aby bolo gejom a lesbám priznané právo na umelé oplodnenie či adopciu detí. Sprievod centrom Zürichu spoločne zorganizovalo približne 70 skupín bojujúcich za práva LGBTI osôb.

Registrované partnerstvá sú vo Švajčiarsku legálne od roku 2007, k čomu prišlo takisto na základe výsledkov referenda. Agentúry na prieskum verejnej mienky tvrdia, že veľká časť obyvateľov krajiny uzákonenie homosexuálnych manželstiev podporuje.