Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Ak nás EPP nepodporí, budeme musieť založiť nové európske hnutie

Orbán: Ak nás EPP nepodporí, budeme musieť založiť nové európske hnutie

Foto: archív

Ak Európska ľudová strana (EPP) nepodporí Maďarsko, Fidesz bude musieť založiť nové európske hnutie, povedal vo verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Premiér zopakoval, že uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré proti Maďarsku a Poľsku schválili poslanci v Štrasburgu, považuje za výsledok vplyvu siete organizácií amerického finančníka Georgea Sorosa, ktorá sa snaží „kúpiť si“ politický vplyv v Európe „Nenávidia nás, lebo odmietame prisťahovalectvo. To nie je nič nové. Avšak skutočnosť, že o tom musíme diskutovať v EPP, je nepríjemná,“ dodal Orbán.

Poslanci EÚ v prijatom nelegislatívnom uznesení upozornili na to, že doterajšie diskusie Rady EÚ so zástupcami Poľska a Maďarska neviedli k zlepšeniu v oblasti rešpektovania základných hodnôt Európskej únie v týchto štátoch.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 446 poslancov, 178 bolo proti a 41 sa zdržalo hlasovania, konštatuje, že podľa správ a vyhlásení Európskej komisie, Organizácie Spojených národov, OBSE a Rady Európy sa situácia v Poľsku a Maďarsku od uplatnenia článku 7 ods. 1 Zmluvy o EÚ zhoršila.