Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinský premiér podal demisiu

Ukrajinský premiér podal demisiu

Olexij Hončaruk. (Foto: archív)

Ukrajinský premiér Olexij Hončaruk podal demisiu. Stalo sa tak po tom, ako bol zverejnený obsah jeho telefonátov, v ktorých sa kriticky vyjadroval o prezidentovi Volodymyrovi Zelenskom a jeho chápaní ekonomiky. Informovala o tom agentúra Interfax.

Hončaruk vysvetlil, že príslušný list Zelenskému napísal v snahe „odstrániť akékoľvek pochybnosti o svojej úcte a dôvere v prezidenta“. Dodal, že ho doručil prezidentovi, ktorý ho môže predložiť parlamentu.

Tlačová služba kancelárie ukrajinského prezidenta podľa agentúry Interfax potvrdila, že Zelenskyj dostal Hončarukov list so žiadosťou o uvoľnenie z funkcie, zváži ju a oznámi verejnosti svoje rozhodnutie.

Hončarukovo rozhodnutie súvisí so škandálom okolo jeho odpočúvania: na internetovej službe YouTube sa totiž objavil kanál s názvom „Ako oklamať prezidenta“ a v ňom dve zvukové nahrávky, v ktorých hlas podobný Hončarukovmu žiada iné osoby – vysokopostavených štátnych funkcionárov -, aby mu pomohli vysvetliť Zelenskému, prečo sa národná mena hrivna posilňuje a ako to môže ovplyvniť štátny rozpočet.

„Hončaruk“ v nahrávke údajne pripúšťa aj to, že on sám je v ekonomike laikom, a konštatuje, že prezident má „veľmi primitívne chápanie ekonomických procesov“. Agentúra TASS medzičasom informovala, že Zelenskyjby mal počas nadchádzajúceho víkendu viesť konzultácie o kandidátoch na nového predsedu vlády a jej zložení. Zdroj dodal, že naplánované sú najmenej dve takéto schôdzky.