Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán prirovnal projekt EÚ k Hitlerovej snahe o ovládnutie sveta

Orbán prirovnal projekt EÚ k Hitlerovej snahe o ovládnutie sveta

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Maďarský premiér Viktor Orbán prirovnal projekt európskej integrácie k snahe Adolfa Hitlera o ovládnutie sveta. „Byzantská ríša, Karol Veľký, Otto, Napoleon a Hitler – títo všetci snívali, každý na inom základe, o európskej jednote,“ povedal Orbán v meste Vesprém na západe Maďarska.

Situácia dnes podľa jeho slov nie je iná. „Nezávislá národná existencia a myšlienka impéria sú prítomné súčasne. Národná kultúra a európske hodnoty. Suverenita a – ako to hovoria v Bruseli – čoraz užšia únia,“ dodal.

Maďarsko vstúpilo do Európskej únie v roku 2004. Orbán, ktorý je v Maďarsku pri moci od roku 2010, je odporcom viacerých záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ, napríklad v oblasti azylovej politiky či právneho štátu.

Predseda maďarskej opozičnej strany Demokratická koalícia a bývalý premiér Ferenc Gyurcsány reagoval na najnovšie Orbánove vyjadrenia slovami: „Tento človek je chorý.“ Spomínať Hitlera spolu s európskou integráciou je „chorá, nechutná myšlienka“, napísal v príspevku na sociálnej sieti.