Úvod Z DOMOVA Speváčka Beáta Dubasová sa dožíva šesťdesiatky

Speváčka Beáta Dubasová sa dožíva šesťdesiatky

Beáta Dubasová. (Foto: archív)

Speváčka Beáta Dubasová, ktorá je na scéne slovenskej populárnej hudby už štyri desaťročia, sa dožíva šesťdesiatky. Narodila sa 14. mája 1963 v Stropkove. Mala len sedem rokov, keď spievala na mestských slávnostiach. Speváckych súťaží sa zúčastnila už na základnej škole. Keď mala deväť, dostala prvú gitaru. Prvé spevácke kroky absolvovala s bratovou hudobnou skupinou.

Vyštudovala Strednú odevnú školu v Prešove, kde spievala so školskou skupinou Piknik. Jej snom bolo spievať, ale mama rozhodla, že musí mať v ruke remeslo a spievať môže aj popri štúdiu či práci.

Po maturite v roku 1982 odišla do Bratislavy. V tom istom roku absolvovala spevácku súťaž Košický zlatý poklad, získala druhé miesto a cenu divákov. Spoluprácu jej ponúkli Pavol Danišovič a Ľuboš Zeman, pracovníci Slovenského rozhlasu, ktorí boli členmi poroty.

Od roku 1984 vystupovala so skupinou Kamene. Pesničky jej skladali Vašo Patejdl, Pavol Danišovič a textár Roman Spišiak. Prvým hitom bola skladba Účesy z roku 1985. Rok nato súťažila s piesňou Rozmarný na Bratislavskej lýre. V roku 1987 vydala prvú LP platňu Beáta, na ktorej boli hity Prvý a posledný, Dievča z reklamy.

„Mala som veľké šťastie na autorov, v roku 1985 odišiel Vašo Patejdl od Elánu a bol plný nápadov, ktoré použil na mojej prvej LP platni. Je na nej veľa hitov – Dievča z reklamy, Sme také aké sme, vlastne celá platňa je jeden hit za druhým. Spolupráca pokračovala aj neskôr. Mojim cieľom bolo spievať ľuďom pre radosť, to vlastne robím doteraz,“ povedala novinárom.

V roku 1987 spoluúčinkovala na albume pre deti Peter, Vašo a Beáta deťom. V roku 1988 jej vyšiel druhý album Úschovňa pohľadov a v roku 1990 tretí Za dverami mojej izby. V roku 1989 nahrala s Vašom Patejdlom duet Muzikantské byty, s ktorým vystúpili na festivale Bratislavská lýra. V spolupráci s Patejdlom vydala v roku 1993 Modrý album.

Producentom jej ďalšieho albumu 7 dní bol v roku 2000 gitarista Juraj Burian, v roku 2001 vydala kompiláciu Beáta – To najlepšie. V roku 2006 vyšiel album Ako chutí ráno a v septembri 2007 kompilačný album hitov Best Of.

V edícii Opus 100 vyšli v máji 2010 prvé dva albumy Beáta a Úschovňa pohľadov. V roku 2015 vydala singel Som. V októbri 2020 uzrela svetlo sveta kompilácia Najväčšie hity 1985 – 2020, ktorá ponúka 40 skladieb z uvedeného obdobia. Beáta vystupuje sólovo alebo so skupinou Panama Bruna Oravca.

V marci 2023 predstavila novú skladbu Pierko pravdy. Fanúšik ju nájde aj na novej vinylovej výberovke Vráť mi tie hviezdy (XII. Najväčších hitov), ktorú speváčke pripravilo k jubileu vydavateľstvo Opus.