Úvod Politika Orbán spustil kampaň proti Bruselu, ten hovorí o šialenej konšpiračnej teórii

Orbán spustil kampaň proti Bruselu, ten hovorí o šialenej konšpiračnej teórii

Foto: archív

Maďarská vláda spustila kampaň zameranej proti predsedovi Európskej komisie Jean-Claude Junckerovi a maďarskému finančníkovi Georgovi Sorosovi. Obviňuje v nej Brusel z presadzovania migračnej politiky, ktorá ohrozuje bezpečnosť Maďarska.

„Maďarská vláda považuje propagandu podporujúcu bruselskú migračnú politiku za smiešnu. Všetci majú právo vedieť, aké sú pravé návrhy, ktoré zásadným spôsobom ohrozujú maďarskú bezpečnosť,“ uviedla vláda v Budapešti v príspevku na sociálnej sieti. „Chcú zaviesť povinné kvóty. Chcú oslabiť právo členských štátov na ochranu hraníc. Uľahčili by imigráciu vďaka špeciálnym vízam,“ upozorňuje ďalej maďarská vláda.

Maďarská vláda svoju novú verejnú kampaň označuje za informačnú, prichádza s ňou však v čase blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu. Americký miliardár maďarského pôvodu George Soros a jeho kroky na podporu migrácie sa stali predmetom vládnej kampane aj vlani pred parlamentnými voľbami. Vtedy bol Soros na plagátoch spájaný s maďarskou opozíciou.

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas. (Foto: archív)

Európska komisia kampaň maďarskej vlády odsúdila ako šialenú konšpiračnú teóriu a informácie v nej obsiahnuté považuje za fake news. „Európska komisia pod vedením predsedu Junckera sa snaží s dezinformáciami a fake news bojovať. Tento prípad nie je výnimkou, „povedal portálu Politico hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

„Je šokujúce, že sa táto šialená konšpiračná teória stala takou populárnou. Neexistuje nijaká konšpirácia. Maďari si zaslúžia fakty, nie výmysly,“ dodal Schinas. Podľa neho komisia nebude váhať a zareaguje predložením faktov. „Nie je to otvorený konflikt a nie je to vojna. Pokladáme to za svoju povinnosť,“ vyhlásil hovorca.

Schinas pripomenul, že podobný postup komisie zvolila už v prípade dotazníkov, ktoré v minulých rokoch vláda Viktora Orbána posielala do všetkých domácností v krajine a ktoré podľa Schinasa dezinterpretovali pozíciu Európskej komisie.

V reakcii na výroky o migračných vízach Schinas povedal: „Nie je pravda, že Európska únia ohrozuje ochranu hraníc jednotlivých štátov. Opak je pravdou. Nikto neplánuje nijaké humanitárne víza, členské štáty si samé rozhodujú, v akej miere chcú prijímať legálnych migrantov.“