Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbána zvolili piatykrát za premiéra. Prichádza desaťročie nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil

Orbána zvolili piatykrát za premiéra. Prichádza desaťročie nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia opätovne zvolili za premiéra Viktora Orbána, ktorý tak nastúpi do tejto funkcie už po piaty raz. Za Orbána hlasovalo 133 poslancov, proti bolo 27 a hlasovania sa nezdržal nikto. K zvoleniu premiéra bola potrebná nadpolovičná väčšina poslaneckých hlasov. Po hlasovaní staronový predseda vlády zložil slávnostný sľub.

Odchádzajúci prezident János Áder na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu 2. mája navrhol, aby zákonodarný zbor opäť zvolil za predsedu vlády Viktora Orbána. V parlamentných voľbách 3. apríla hlasovalo za vládny blok Fidesz-KDNP rekordných vyše tri milióny voličov. Získal tak už štvrtýkrát po sebe dvojtretinovú väčšinu hlasov v zákonodarnom zbore.

Staronový predseda maďarskej vlády vo svojom prejave varoval pred obnovením hrozby epidémie, prehĺbením recesie, posilnením migrácie, ako aj pred vojnou v susednej krajine. Najbližšie desaťročie bude obdobím nebezpečenstiev, neistoty a vojen, vyhlásil.

Súčasná dekáda sa podľa Orbána začala koronavírusovou pandémiou a pokračuje vojnou. Vojna a následné európske sankcie vyvolali energetickú krízu, priniesli obdobie vysokej inflácie a hospodárskej recesie.

Orbán tiež opakovane ostro kritizoval Európsku úniu, ktorá podľa neho zneužíva svoju moc. Potvrdil, že Maďarsko chce zostať členom únie, bude však odhodlane bojovať za svoje práva a bude hľadať spojencov s cieľom dosiahnuť obnovu EÚ.

„Nevzdáme sa ochrany hraníc, nezbúrame hraničné zábrany, nevpustíme migrantov, ochránime rodiny, gender-aktivistov nevpustíme do našich škôl a neprijmeme opatrenia, ktoré by zničili maďarské rodiny,“ vyhlásil Orbán.