Úvod ZO ZAHRANIČIA OSN určila Muskovi šesť princípov dodržiavania ľudských práv na Twitteri, na ktoré...

OSN určila Muskovi šesť princípov dodržiavania ľudských práv na Twitteri, na ktoré má dbať

Elon Musk. (Foto: archív)

Vysoký komisár Organizácie Spojených národov pre ľudské práva Volker Türk vyzval nového majiteľa sociálnej siete Twitter Elona Muska, aby na nej zabezpečil dodržiavanie ľudských práv. Reagoval tak na Muskovo rozhodnutie prepustiť približne polovicu zamestnancov spoločnosti.

Türk uviedol, že prepustenie celého tímu Twitteru pre ľudské práva nie je z jeho perspektívy „veľmi povzbudivým začiatkom“. Dodal, že má obavy o „verejný digitálny priestor a úlohu, ktorú v ňom Twitter zohráva“.

Vysoký komisár tiež vystríhal pred šírením nenávistných prejavov a dezinformácií a zdôraznil potrebu zaistenia súkromia používateľov. Musk minulý týždeň dokončil kúpu Twitteru za 44 miliárd dolárov. Vzápätí prepustil viacerých vedúcich predstaviteľov spoločnosti. O prácu prišla aj približne polovica zo 7500 zamestnancov tejto sociálnej siete.

Nový majiteľ Twitteru odôvodnil hromadné prepúšťanie zamestnancov tým, že spoločnosť stráca viac ako štyri milióny dolárov denne a preto nemal na výber. „Rešpektovanie ľudských práv by malo nastaviť mantinely pre používanie a vývoj tejto platformy,“ upozornil Türk v otvorenom liste, ktorý zverejnil na svojom účte na Twitteri.

Zároveň určil šesť základných princípov dodržiavania ľudských práv, na ktoré má Musk pri riadení Twitteru dbať. Patria medzi ne napríklad aj transparentnosť, sloboda prejavu a právo na súkromie.