Úvod Z DOMOVA Pamiatku historika Milana S. Ďuricu si na zádušnej omši uctil aj Štefan...

Pamiatku historika Milana S. Ďuricu si na zádušnej omši uctil aj Štefan Harabin

Foto: archív

V bratislavskom kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov sa za účasti desiatok hostí z celého Slovenska uskutočnila zádušná svätá omša za zosnulého saleziánskeho kňaza a významného historika, profesora Milana Stanislava Ďuricu, ktorý nedávno zomrel vo veku 98 rokov.

Pamiatku zosnulého si okrem iných prišli uctiť arcibiskup Stanislav Zvolenský, nitriansky biskup Viliam Judák či provinciál saleziánov Peter Timko. Na omši sa zúčastnil aj bývalý šéf Najvyššieho súdu, exminister spravodlivosti a súčasný kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin s manželkou.

Počas svojej kariéry historika v talianskom exile a neskôr už opäť vo svojej vlasti dôsledne mapoval slovenské dejiny. Bibliografia jeho prác predstavuje 1.700 knižných publikácií vydaných v ôsmich jazykoch.

Jeho kniha Dejiny Slovenska a Slovákov a ďalšie zverejnené fakty o prvej Slovenskej republike (1939 – 1945) vzbudili nadšené reakcie i kontroverzie. Mnohé osobnosti verejne ocenili jeho nezlomnú vôľu vytrvalo hľadať pravdu o slovenských dejinách i napriek zdravotnému hendikepu a životných ťažkostiach.