Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Pozastaviť financovanie UNRWA je kolektívny trest v rozpore s medzinárodným právom

Lavrov: Pozastaviť financovanie UNRWA je kolektívny trest v rozpore s medzinárodným právom

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruská federácia kritizovala rozhodnutie niektorých krajín pozastaviť financovanie Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA). Podľa Moskvy ide o kolektívny trest. „To, čo sa stalo, je kolektívny trest, ktorý zakazuje medzinárodné humanitárne právo,“ uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Niekoľko darcovských krajín vrátane USA oznámilo, že pozastavia financovanie UNRWA pre obvinenie Izraela, že niektorí zamestnanci tejto agentúry OSN boli zapojení do útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra.

Podľa Lavrova však prešetrenie obvinení nemožno nahradiť kolektívnym trestom agentúry a ľudí žijúcich v Pásme Gazy. „Ak príde k vyšetrovaniu, budú zistené fakty. Ak však bude vyšetrovanie nahradené kolektívnym trestom uvaleným na UNRWA a tých, ktorým OSN poskytuje neoceniteľnú pomoc, je to zlé rozhodnutie,“ povedal šéf ruskej diplomacie.

UNRWA prepustila niekoľkých svojich zamestnancov po tom, čo proti nej Izrael vzniesol spomínané obvinenia. Okrem toho tiež prisľúbila, že vec prešetrí. Útok Hamasu na Izrael si 7. októbra vyžiadal približne 1140 obetí, zväčša civilistov, vyplývaz údajov izraelských úradov. Militanti okrem toho uniesli približne 250 rukojemníkov.

Neprimerane tvrdé vojenské operácie, ktoré Izrael začal podnikať v Pásme Gazy v reakcii na útok Hamasu, si doposiaľ vyžiadali najmenej 26.751 obetí, vyplýva z údajov úradov v Gaze vedených Hamasom.