Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František: Vojna na Ukrajine bola možno vyprovokovaná, alebo jej nebolo možné...

Pápež František: Vojna na Ukrajine bola možno vyprovokovaná, alebo jej nebolo možné predísť

Pápež František. (Foto: archív)

Pápež František v rozhovore pre jezuitský časopis Civilta Cattolica okrem iného povedal, že “situácia na Ukrajine nie je čiernobiela a tamojšia vojna bola možno nejakým spôsobom vyprovokovaná“.

Zatiaľ, čo odsudzujeme „zúrivosť a krutosť ruských vojakov, nesmieme zabúdať na skutočné problémy, ak ich chceme vyriešiť“, uviedol František, pričom spomenul faktory, ktoré podnecujú vojnu – konkrétne zbrojársky priemysel.

„Je pravda, že Rusi si mysleli, že všetko sa o týždeň skončí, no zmýlili sa. Narazili na statočných ľudí, ktorí zápasia o prežitie… Naozaj by som chcel vyzdvihnúť hrdinstvo ukrajinského ľudu,“ povedal pápež.

Ako dododal, niekoľko mesiacov predtým, ako sa začala vojna na Ukrajine, sa stretol s nemenovanou hlavou štátu, ktorá vyjadrila obavy, že NATO „šteká na brány Ruska“ spôsobom, ktorý môže viesť k vojne.

„Nevidíme celú túto drámu, odohrávajúcu sa za touto vojnou, ktorá bola možno nejako buď vyprovokovaná, alebo jej nebolo možné predísť,“ uviedol František. Následne si položil rečnícku otázku, či z neho toto vyjadrenie robí „proputinovského“ zástancu. „Nie, tým nie som. Takéto vyjadrenie by bolo zjednodušené a nesprávne,“ pokračoval.

Hlava katolíckej cirkvi zároveň vyslovila nádej, že sa v septembri v Kazachstane na medzináboženskom podujatí stretne s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom.

Obaja náboženskí predstavitelia sa mali stretnúť už tento mesiac, z dôvodu vojny na Ukrajine však bolo zrušené. Patriarcha Kirill verejne vyjadruje podporu súčasnej ruskej vojenskej operácii.