Úvod Z DOMOVA Naše referendové otázky nemôžu byť protiústavné, ubezpečuje Fico

Naše referendové otázky nemôžu byť protiústavné, ubezpečuje Fico

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Líder opozície Robert Fico v súvislosti s prebiehajúcou petičnou akciou k referendu o predčasných voľbách vyhlásil, že navrhované referendové otázky nemôžu byť protiústavné. Predseda Smeru-SD pripustil, že úspešné referendum nemusí viesť k predčasným voľbám, no pri odsúhlasení prvej otázky ľuďmi musí spôsobiť demisiu vlády.

„Druhá otázka o zmene ústavy je presne to, čo od nás žiada Ústavný súd SR a čo vládna koalícia odmieta urobiť,“ pokračoval Fico na mediálnom brífingu. Poukázal na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý podľa neho rozhodol, že predčasné voľby sa na Slovensku nemôžu konať, kým nepríde k zmene ústavy.

K prvej otázke poznamenal, že ak sú ľudia nositeľmi štátnej moci, musia mať právo poslať vládu do demisie. Nevylúčil, že po demisii nemusia prísť automaticky predčasné voľby a v parlamente môže existovať väčšina, ktorá sa môže opätovne pokúsiť o zostavenie novej vlády. Nepokladá to však za pravdepodobné.

Ako podotkol, v reakciách na petičnú akciu nezachytili nikoho, kto by povedal, že navrhované otázky sú protiústavné. Odvolávajúc sa na Ústavný súd SR zdôraznil, že výsledok referenda je priamo záväzný a má silu ústavného zákona.

V prípade, že by v platnom referende odsúhlasili ľudia druhú otázku, nebude podľa neho treba ani meniť ústavu. „Ak by ústavná kríza ďalej pretrvávala, neboli by schopní zostaviť vládu, v takom prípade stačí 76 hlasov v Národnej rade SR, aby sa na Slovensku konali predčasné parlamentné voľby,“ uviedol.

Opozičný Smer-SD minulý týždeň spustil petičnú akciu k referendu, všeľudové hlasovanie by chcel spojiť s jesennými voľbami 29. októbra. Prvá otázka má znieť: „Súhlasíte s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu?“.

Druhá otázka má znieť „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“. Politickú podporu referendu podľa Fica deklarovali mimoparlamentné strany Hlas-SD, SNS a Republika.

Mimoparlamentné hnutie Republika potvrdilo, že opozičné strany rokovali o spoločnom postupe v referende. Chcú podľa neho docieliť koniec súčasnej vlády a predčasné voľby. „V spolupráci s relevantnými opozičnými partnermi chceme ľuďom ukázať, že na Slovensku existuje nádej na zmenu,“ informoval hovorca hnutia Ondrej Ďurica.