Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež očakáva, že posledné dni svojho života prežije v Ríme

Pápež očakáva, že posledné dni svojho života prežije v Ríme

Pápež František. (Foto: TASR)

Pápež František očakáva, že ako hlava katolíckej cirkvi zomrie v Ríme a nevráti sa do rodnej Argentíny prežiť posledné dni svojho života. Uvádza sa to v novej knihe nazvanej „The Health of Popes“ (Zdravie pápežov).

Pápež poskytol vo Vatikáne vo februári 2019 interview argentínskemu novinárovi a lekárovi Nelsonovi Castrovi pre jeho knihu. V tomto rozhovore povedal, že o smrti rozmýšľa, ale nebojí sa jej. Pasáže z knihy zverejnil argentínsky denník La Nación.

Na otázku, ako vidí svoje posledné dni života, 84-ročný František odpovedal: „Budem pápež, aktívny alebo emeritný, a budem v Ríme. Nevrátim sa do Argentíny.“ František musel v posledných mesiacoch zrušiť niektoré podujatia, pretože ho trápil ischias a spôsoboval mu bolesti. Nie je však známe, či to trápia aj iné vážne choroby.

Vatikán bol vždy diskrétny, čo sa týka zdravia pápežov. Podľa novej knihy „je toto po prvý raz, čo nejaký pápež hovorí o svojom zdraví s takou otvorenosťou, ako František“. Pápež, niekdajší arcibiskup argentínskeho hlavného mesta Buenos Aires, vyhlásil, že mu rodná Argentína nechýba.

Narodil sa tam ako Jorge Mario Bergoglio a bol synom talianskych prisťahovalcov. „Nie, nechýba mi. Žil som tam 76 rokov. To, čo ma bolí, sú jej problémy,“ povedal František. Myslel tým ekonomickú krízu, ktorá otriasa juhoamerickou krajinou.

Pápeža nedávno zaočkovali proti ochoreniu COVID-19. Líder 1,3 miliardy katolíkov je pokladaný za mimoriadne zdravotne ohrozeného nielen vzhľadom na svoj vek – v roku 1957 ako 21-ročný takmer zomrel. Dostal totiž zápal pohrudnice a z toho dôvodu mu museli odstrániť časť pravej strany pľúc.