Úvod ZO ZAHRANIČIA Paragraf 363 chráni Slovensko pred zločincami z NAKA a ÚŠP, vyhlásil Fico

Paragraf 363 chráni Slovensko pred zločincami z NAKA a ÚŠP, vyhlásil Fico

Robert Fico. (Foto: archív)

Paragraf 363 Trestného poriadku chráni Slovensko pred zločincami z Národnej kriminálnej agentúry a na Úradu špeciálnej prokuratúry, chráni ústavnosť a zákonnosť trestných konaní. Vyhlásil to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu.

„Preto je paragraf 363 Trestného poriadku taký dôležitý v našom právnom poriadku, lebo umožňuje generálnemu prokurátorovi, aby rozhodol o ústavnosti, zákonnosti nejakého konania a aby nebolo toto konanie zneužívané na politické ciele,“ uviedol Fico. Poukázal pritom na ústavou garantované atribúty zákonnosti aj pri prípravnom konaní a počas celého trestného konania.

Prekvapili ho preto vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej o potrebe obmedziť sporný paragraf 363. Nerozumie, prečo sa do problematiky „motá“ hlava štátu. Vidí za tým snahu chrániť tzv. čurilovcov, skupinu vyšetrovateľov na NAKA. „Lebo vie, že bez týchto zločincov nie je možné robiť politické procesy,“ uviedol Fico.

Prezidentka v televíznej diskusii RTVS povedala, že uvažuje o podaní na Ústavný súd SR pre paragraf 363 a právomoci šéfa generálnej prokuratúry. Vyhlásila, že ak je tu odborná polemika o využívaní paragrafu, súd by mal dať odpovede. Zároveň uviedla, že parlament by mal zregulovať aplikáciu paragrafu 363 napríklad v prípade, keď už do hry vstúpil súd.