Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Zastropovanie ceny ruskej ropy nám nezabráni financovať operáciu na Ukrajine

Peskov: Zastropovanie ceny ruskej ropy nám nezabráni financovať operáciu na Ukrajine

Foto: archív

Strop na cenu ruskej ropy, ktorý zaviedol Západ, destabilizuje globálne energetické trhy. Neovplyvní však schopnosť Ruska pokračovať v špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine. Vyhlásil to hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

Ako dodal, Rusko pripravuje svoju reakciu na krok skupiny G7 a jej spojencov, ktorého cieľom jeznížiť príjmy Moskvy z energií a obmedziť jej schopnosť viesť vojnu. „Rusko a ruská ekonomika majú kapacitu na to, aby plne uspokojili potreby a požiadavky špeciálnej vojenskej operácie,“ odpovedal Peskov novinárom na otázku, či tento krok podkope vojenské úsilie Moskvy.

Rozhodnutie G7, Európskej únie a Austrálie umožní ostatným krajinám pokračovať v dovoze ruskej ropy po mori, ale zakáže lodným, poisťovacím a zaisťovacím spoločnostiam podieľať sa manipulácii s nákladmi ruskej ropy, ak sa nebude predávať za menej ako 60 USD za barel. Samotná EÚ zakázala námorný dovoz ruskej ropy.

Niekoľko ruských predstaviteľov už avizovalo, že Moskva nebude predávať ropu krajinám, ktoré budú dodržiavať cenový strop. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, v súčasnosti podpredseda bezpečnostnej rady, na sociálnej sieti napísal, že tlak na ruskú ropu povedie k „nepredstaviteľnému“ skoku cien na svetových trhoch.

Naznačil tiež, že Západ túto zimu zamrzne v dôsledku vstupu do „nerovného boja s ruským medveďom a generálom Mrázom“. „To, čo je dobré pre Rusa, je smrť pre Nemca,“ dodal s odkazom na zimu. “Pre spotrebiteľov z toho nebude nič dobré, to je isté. Tak nech si urobia zásoby pálenky, paplónov a ohrievačov vody,“ dodal.