Úvod Z DOMOVA Parlament schválil mimoriadne zvýšenie dôchodkov

Parlament schválil mimoriadne zvýšenie dôchodkov

Foto: archív

Dôchodky sa na Slovensku od začiatku júla mimoriadne zvýšia o 10,6 percenta. Priemerná starobná penzia, ktorá v súčasnosti dosahuje 576 eur, tak stúpne o 61 eur. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu nezaradeného poslanca NR SR zo strany Hlas-SD Erika Tomáša k novele zákona o sociálnom poistení, ktorý schválil parlament.

Miera zvýšenia dôchodkov predstavuje hodnotu kumulatívneho medzimesačného rastu dôchodcovskej inflácie za obdobie od júla minulého roka do marca tohto roka, teda hodnotu dôchodcovskej inflácie za stanovené deväťmesačné obdobie. Rovnakým mechanizmom sa budú zvyšovať aj sumy úrazovej renty.

„Toto je konkrétna pomoc ľuďom, toto je skutočná sociálna demokracia. Štát musí byť v ťažkých časoch schopný pomôcť tým najslabším, medzi ktorých seniori určite patria. Každý z nich bude mať o vyše 10 percent vyšší dôchodok už od júla, aby sa mohol ľahšie vyrovnať s drastickým zdražovaním,“ reagoval líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini.

Hlas týmto krokom podľa neho nadviazal na ďalšie konkrétne opatrenia v prospech seniorov, ktoré už presadil v minulosti. Išlo o rozmrazenie minimálnych dôchodkov a zvýšenie príspevku na rekondičné pobyty seniorov z 50 eur na 100 eur.