Úvod Z DOMOVA Ódor priznal, že Slovensko je vo vede, výskume a inováciách na chvoste...

Ódor priznal, že Slovensko je vo vede, výskume a inováciách na chvoste EÚ

Ľudovít Ódor. (Foto: archív)

Slovensko je vo viacerých ukazovateľoch vedy, výskumu a inovácií na chvoste Európskej únie, preto je treba toto zaostávanie systematicky riešiť. Jedným z princípov je aj transparentné prideľovanie financií podľa jasných kritérií a odmeňovanie tých, ktorí dosahujú výsledky. Na predstavení Národnej stratégie vedy, výskumu a inovácií 2030 to povedal premiér Ľudovít Ódor.

„Nielenže budeme dávať viac peňazí do výskumu, vývoja a inovácií, udržania a prilákania talentov, ale ešte k tomu chceme lepšie odmeniť tých, ktorí sú výkonní a môžu ťahať Slovensko do 21. storočia,“ povedal Ódor.

Národná stratégia je podľa neho cestovná mapa na sedem rokov vopred, presahujúca rámec jedného politického cyklu. Aj dobré nápady však podľa premiéra v minulosti často skončili na tom, že nebola politická vôľa ďalej v nich pokračovať.

Ódor pripomenul, že 22 percent vysokoškolákov študuje mimo Slovenska a vrátiť sa chce iba necelá polovica. Nie je preto podľa neho iná cesta, ako zmena prístupu k talentom a k inováciám. Ocenil, že podpora inovácií má jednotného koordinátora, ktorým je Výskumná a inovačná autorita.