Úvod ZO ZAHRANIČIA Pašinjan obvinil Azerbajdžan z protiarménskych etnických čistiek v Náhornom Karabachu

Pašinjan obvinil Azerbajdžan z protiarménskych etnických čistiek v Náhornom Karabachu

Foto: archív

Arménsky premiér Nikol Pašinjan obvinil susedný Azerbajdžan z etnických čistiek v Náhornom Karabachu a vyhlásil, že tento sporný región v najbližších dňoch opustia všetci etnickí Arméni.

„Exodus Arménov z Náhorného Karabachu pokračuje. Naša analýza ukazuje, že v najbližších dňoch v Náhornom Karabachu nebudú nijakí Arméni. Ide o akt etnickej čistky, pred ktorým sme medzinárodné spoločenstvo dlhodobo varovali,“ povedal Pašinjan na zasadnutí svojej vlády.

Hovorkyňa arménskej vlády informovala, že doteraz prišlo do Arménska z Náhorného Karabachu vyše 65.000 násilne vysídlených osôb. Dodala, že vláda im zabezpečí bývanie. Podľa oficiálnych údajov žilo v Náhornom Karabachu asi 120.000 etnických Arménov.

Prevažne kresťanské Arménsko a väčšinovo moslimský Azerbajdžan viedli od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991 dve vojny o Náhorný Karabach. Tento región je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, ale obývajú ho predovšetkým etnickí Arméni.

Azerbajdžan prevzal nad Náhorným Karabachom kontrolu počas nedávnej bleskovej pozemnej vojenskej ofenzívy. Dohoda o prímerí a reintegrácii karabašského územia pod správu Azerbajdžanu bola uzavretá 20. septembra.

Líder karabašských Arménov Samvel Šahramanjan nariadil rozpustiť do konca roka všetky štátne inštitúcie separatistickej republiky Náhorný Karabach, ktorá od 1. januára 2024 „prestane existovať“.