Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko ohlásilo zvýšenie vojenských výdavkov o 68 percent

Rusko ohlásilo zvýšenie vojenských výdavkov o 68 percent

Foto: archív

Rusko ohlásilo plány na budúcoročné masívne zvýšenie vojenských výdavkov. Vyplýva to z dokumentu zverejneného ministerstvom financií. Podľa plánov ruskej vlády sa výdavky rezortu obrany medziročne zvýšia o 68 percent na takmer 10,8 bilióna rubľov.

Oznámenie Moskvy prišiel v čase, keď Kyjev navštívili generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg, francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu a britský minister obrany Grant Shapps.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas ich návštevy žiadal o ďalšie systémy protivzdušnej obrany. „Túto zimu musíme zvládnuť spoločne, musíme ochrániť našu energetickú infraštruktúru a životy obyvateľov,“ urgoval Zelenskyj Stoltenberga.

Ukrajina dlhodobo žiada svojich západných spojencov o dodanie rakiet dlhého doletu schopných ničiť ciele hlboko na území ovládanom Ruskom, ako napríklad továrne na výrobu dronov. Ukrajinské úrady informovali o masívnom nočnom útoku dronov s tým, že počas neho zničili 31 z 39 útočiacich vzdušných prostriedkov nepriateľa.

„Zima sa blíži, no my sme pripravení,“ vyhlásil nový ukrajinský minister obrany Rustem Umerov po stretnutí so svojím britským náprotivkom. „NATO bude Ukrajinu podporovať tak dlho, ako to bude potrebné,“ vyhlásil Stoltenberg a doplnil, že „Ukrajina je NATO bližšie než kedykoľvek predtým“. Podľa Zelenského je vstup Ukrajiny do paktu „otázkou času“.