Úvod ZO ZAHRANIČIA Paška: Lajčák svojvoľne a bezdôvodne ponúka cudziemu štátu rozmiestnenie jeho armády na...

Paška: Lajčák svojvoľne a bezdôvodne ponúka cudziemu štátu rozmiestnenie jeho armády na území SR

Jaroslav Paška. (Foto: Michaela Kolimárová)

Podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška na sociálnej sieti upozornil, že z aktuálne získaných správ o nedávnej návšteve ministra Miroslava Lajčáka vo Washingtone vyplýva, že mainstreamové médiá pri informovaní o stretnutí ministrov zahraničných vecí USA a SR vynechali niektoré významné skutočnosti, ktoré sa závažným spôsobom dotýkajú slobody nášho života a o ktorých by sme iste mali všetci vedieť.

Jaroslav Paška pripomenul, že minister zahraničných vecí sa s americkou stranou vo Washingtone dohodol na pokračovaní rokovania o Dohode o obrannej spolupráci s USA aj napriek tomu, že už začiatkom septembra ministerstvom zahraničia deklarovaný dôvod na uzatvorenie tejto, podľa mnohých verejne publikovaných názorov, pre nás jednoznačne nevýhodnej zmluvy, zanikol.

„Len si prosím pripomeňme, ako pán Lajčák od začiatku tohto roka obhajoval svoje dlho utajované rokovania o vazalskej zmluve DCA len tým, že táto zmluva je nevyhnutnou podmienkou na to, aby mohlo Slovensko ‘využiť tzv. „finančnú pomoc od USA’ vo výške 105 miliónov USD, určenú na vybudovanie amerických základní u nás,“ napísal Paška.

V tejto súvislosti však poslanec SNS vysvetlil, že prezident Donald Trump už v septembri rozhodol o zmene využitia spomenutej  sumy a presunul ju na zabezpečenie výstavby amerického plota pozdĺž hranice s Mexikom. „Nijaké rozpočtované prostriedky už pre Slovensko teda v USA nie sú. A preto Slovensko už nemá nijaký, ani len ten ministrov fiktívny a falošný dôvod pokračovať v rokovaniach o rozmiestnení amerických vojsk na našom území,“ dodal Paška.

Napriek tomu sa zo záverov odporúčaní slovenskej ambasády vo Washingtone pre ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s rokovaním ministra Lajčáka s americkými partnermi v dňoch 20. – 22.10. dozvedáme, že je potrebné „pripraviť ďalšie kolo rokovaní na expertnej úrovni medzi USA a SR o DCA s cieľom udržať komunikáciu s americkou stranou o tejto dohode.“

„V mene štátu, ktorý je podľa ústavy parlamentnou demokraciou si dočasný minister v demisii, krátko pred parlamentnými voľbami, dovolí ponúkať cudziemu štátu rokovanie o dlhodobom rozmiestnení jeho armády na našom území, s parametrami vysoko nad rámec pravidiel SEPA NATO,“ rozhorčuje sa poslanec a dodáva, že sa tak deje nielen bez súhlasu verejnosti, parlamentu či opory v programovom vyhlásení vlády, ale teraz už aj bez akéhokoľvek vecného dôvodu.

Miroslav Lajčák. (Foto: archív)

„Súčasne sa z výstupov rokovaní dozvedáme, že čoskoro môžeme od americkej strany očakávať aj ďalší pikantný návrh, a to na prijatie spoločnej, dvojstrannej deklarácie O spolupráci v oblasti kybernetickej bezpečnosti a 5G,“ pokračuje. Paška v tejto súvislosti pripomenul odhalenia denníka Washington Post o tajnej operácii americkej Národnej bezpečnostnej agentúry s krycím názvom PRISM.

V jej rámci spravodajské služby USA od roku 2007 neobmedzene zbierali a vyhodnocovali súkromné informácie z elektronickej komunikácie občanov a subjektov (aj politických strán) z celého sveta, využívajúcich servery a služby spoločností Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, You Tube, Skype a podobne.

„V roku 2013 Edwardom Snowdenom zverejnené odhalenie sledovania komunikácie niekoľkých desiatok európskych štátnikov, (medzi nimi od roku 2002 aj všetkých telefonických rozhovorov nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, evidovaných pod zložkou ‘GE Chancellor Merkel’) americkou bezpečnostnou agentúrou NSA, najlepšie vypovedá o manieroch a práci našich ‘starostlivých“ zaatlantických partnerov’”, uzatvoril Paška.

Deviateho októbra sa Miroslav Lajčák vyjadril k zmluve po rokovaní vlády. Počas mediálneho brífingu uviedol, že „niečo by sa muselo mimoriadne zmeniť“, aby sa táto dohoda uzavrela ešte v súčasnom volebnom období do februára budúceho roka. „Som realista, takže to neočakávam,“ vyhlásil Miroslav Lajčák.

„Myslím si však, že ako zodpovedný štát a členská krajina Severoatlantickej aliancie máme povinnosť pokračovať v týchto rokovaniach. Je to na expertnej úrovni. Vo viacerých otázkach sú tie pozície ešte naozaj vzdialené, čiže hľadáme nejaké možné prieniky a aj s americkou stranou sme sa zhodli na tom, že nejde o čas.

Ide o to, aby sa dohodol nejaký text, s ktorým sa vedie stotožniť obidve strany. To, čo treba robiť v záujme Slovenskej republiky, to robíme,“ odpovedal minister na otázku, či sa táto zmluva pripravuje na posúdenie nasledujúcej vláde.

Letisko Sliač. (Foto: archív)