Úvod ZO ZAHRANIČIA Pavel chcel s Ruskom viesť rokovania a potom ho prirovnal k Islamskému...

Pavel chcel s Ruskom viesť rokovania a potom ho prirovnal k Islamskému štátu, pripomína ruská agentúra

Petr Pavel. (Foto: archív)

V súvislosti so zvolením nového českého prezidenta uverejnila ruská spravodajská agentúra TASS o Petrovi Pavlovi rozsiahly článok. Ako uviedla, po nástupe do funkcie predsedu Vojenského výboru NATO v roku 2015 sa Pavel pokúsil nadviazať dialóg medzi alianciou a Ruskom, čo sa mu však nepodarilo. Neskôr vyhlásil, že konanie Ruska predstavuje väčšiu hrozbu než Islamský štát.

Pavla označuje agentúra za liberálneho a proeurópskeho politika, ktorý považuje členstvo v NATO za nevyhnutné a prospešné pre svoju krajinu. Od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie vlani vo februári Pavel podporuje Ukrajinu a dúfa vo „víťazstvo zdravého rozumu“ v Rusku.

„Musíme byť pripravení s Ruskom viesť rokovania, no s dôrazom na rešpektovanie suverenity iných krajín,“ napísala TASS, citujúc Pavlovo vyjadrenie pre český web iDNES.cz. Agentúra uvádza, že pochádza z vojenskej rodiny, a vymenúva, na akých vojenských školách študoval.

Takisto informuje, že Pavel ovláda viacero jazykov vrátane ruštiny. Pripomenula, že Pavlovi odporcovia pripomínajú jeho členstvo v Komunistickej strane Československa pred rokom 1989. Ako dodplnila, nový prezident sa obhajuje tým, že vojenská kariéra bola vtedy bez straníckeho preukazu nemysliteľná.