Úvod Z DOMOVA Budaj zvolal okrúhly stôl tzv. demokratických strán

Budaj zvolal okrúhly stôl tzv. demokratických strán

Ján Budaj. (Foto: archív)

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj zvolal na stredu 1. februára okrúhly stôl predstaviteľov síl, ktoré sa samé označujú za demokratické. Zatiaľ nechcel konkretizovať, aké strany pozval. Podľa neho tzv. demokratické strany sa potrebujú “obnoviť a štandardizovať”.

Zvolanie okrúhleho stola oznámil Budaj spolu s poslancami tzv. Občiansko-demokratickej platformy, ktorí odišli z klubu OĽaNO. „Každý predseda demokratickej stany, ktorá vyvíja aktivitu a môže priniesť verejnosti nejaké sily, odborníkov, pozvanie dostane,“ vyhlásil Budaj. Nechce, aby sa za demokratickým stolom zdôrazňovali tzv. ideologické rodiny.

Ak by dočasne poverený premiér Eduard Heger odišiel z hnutia OĽaNO, Budajova strana Zmena zdola by podľa úvah politológov preňho mohla poslúžiť ako volebná strana. Minister to označil za jednu z alternatív, nič však podľa neho nie je aktuálne dohodnuté.

Zdôraznil tiež, že vedenia “demokratických” strán v uplynulom období často zlyhali, a to aj pre nedostatok členov či orgánov, ktoré by poskytovali spätnú väzbu. Budajova strana Zmena zdola bola v posledných parlamentných voľbách v roku 2020 súčasťou kandidátky OĽaNO. Poslanci, ktorí vytvorili platformu a sú okolo Budaja združení, odišli z klubu OĽaNO v decembri 2022.