Úvod ZO ZAHRANIČIA Pavel porušil svoj sľub o politike jednej Číny: telefonoval s taiwanskou prezidentkou

Pavel porušil svoj sľub o politike jednej Číny: telefonoval s taiwanskou prezidentkou

Petr Pavel. (Foto: archív)

Novozvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s prezidentkou Taiwanu Cchaj Jing-wen. Oznámil to na sociálnej sieti. Ubezpečil ju, že s Česká republika zdieľajú rovnaké hodnoty. Ešte pred uskutočnením telefonátu sa ozvali z Pekingu a pripomenuli, že Pavel sa počas predvolebnej kampane prihlásil k politike jednej Číny.

„Dnes som hovoril s prezidentkou Taiwanu Cchaj Jing-wen. Poďakoval som sa jej za gratuláciu k zvoleniu za prezidenta ČR a ubezpečil som ju, že Taiwan a Česká republika zdieľajú hodnoty slobody, demokracie a ľudských práv a že budeme naďalej posilňovať naše partnerstvo,“ spresnil Pavel obsah rozhovoru.

„Čínska strana sa snaží overiť si telefonát u českej strany. Dúfame, že česká strana bude striktne dodržiavať princíp jednej Číny,“ uviedol pred konaním telefonátu čínsky rezort zahraničných vecí.

Denník South China Morning Post upozornil, že telefonát medzi Cchaj a Pavlom by bol historicky prvým medzi najvyššou predstaviteľkou Taiwanu s niektorým z európskych lídrov.

Reakciu Číny okomentovala na sociálnej sieti predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. „V marci Taiwan navštívim. Je dôležité podporovať partnerov dodržiavajúcich ľudské práva a demokraciu a som rada, že v tom budú všetci ústavní činitelia zajedno,“ uviedla. Šéf Senátu Miloš Vystrčil navštívil Taiwan ešte v roku 2020.

Ostrov má od roku 1949 vlastnú vládu, Čína ho však naďalej považuje za súčasť svojho územia. Nezávislosť Taiwanu uznáva vo svete iba niekoľko, prevažne malých štátov. Peking vlani pohrozil, že na Taiwane nebude tolerovať separatistické aktivity a v nevyhnutnom prípade nevylučuje ani možnosť vojenského zásahu.

Pavel, ktorý sa má ujať úradu až v marci, už krátko po prezidentských voľbách telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a ďalšími štátnikmi. Osobne mu prišla zablahoželať i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.