Úvod Z DOMOVA Pavol Rusko na súde: Všetko je riadené Lipšicom a americkou ambasádou

Pavol Rusko na súde: Všetko je riadené Lipšicom a americkou ambasádou

Pavol Rusko. (Foto: archív)

Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze falšovania zmeniek TV Markíza bolo prerušené do stredy (12. 2.). Súd si chce nechať čas na dlhšiu poradu, kým rozhodne o pokračovaní v dokazovaní alebo pristúpení k záverečným rečiam.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta už nemá nijaké návrhy na dokazovanie. Je presvedčený, že sa môže pristúpiť k záverečným rečiam. Obhajoba obžalovaného Mariána Kočnera, naopak, žiada ďalšie skúmanie podpisov spoluobžalovaného Pavla Ruska, konfrontácie viacerých svedkov, aj vypočutie nových. Chcela by tiež testovať metódy znalkyne, ktorá už podpisy Pavla Ruska skúmala.

Skončenie dokazovania podporuje aj splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic. „Domnievame sa, že skutkový stav bol preukázaný mimo dôvodnú pochybnosť svedeckými a znaleckými výpoveďami. Navrhujeme, aby súd odmietol tieto dôkazy vykonať,“ skonštatoval.

Obžalovaný v kauze falšovania zmeniek a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko v utorok odišiel z hlavného pojednávania po tom, ako senát ŠTS schválil jeho žiadosť o konanie v neprítomnosti. Proces označil za tendenčný. Povedal, že zo súdu odchádza, pretože všetko je už vopred dohodnuté a riadené Danielom Lipšicom a americkou ambasádou.

Následne sa niekoľko hodín Marián Kočner vyjadroval k svedeckým výpovediam, pri ktorých nebol prítomný. Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marián Kočner je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.