Úvod ZO ZAHRANIČIA Peking: Stratégia Nemecka k Číne prehĺbi rozdelenie sveta

Peking: Stratégia Nemecka k Číne prehĺbi rozdelenie sveta

Foto: archív

Čína kritizovala dokument nemeckej vlády o stratégii vo vzťahoch k nej a označila ho za kontraproduktívny. Dokument, ktorý opisuje postoj nemeckej vlády k Číne, len „prehĺbi rozdelenie sveta“, uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.

Zároveň nemeckú vládu obvinil z ekonomického protekcionizmu, pretože stratégia vyzýva nemecké spoločnosti, aby znížili svoju prílišnú závislosť od čínskych dodávateľov a zákazníkov. Peking podľa Wanga dúfal, že Nemecko sa bude na Čínu pozerať „komplexne a objektívne“.

Nemecko zverejnilo svoj úplne prvý strategický dokument o Číne, ktorý vznikol po mesiacoch rokovaní vládnej koalície o vzťahoch s touto krajinou. Stratégia vyzýva na zníženie závislosti Nemecka od Číny, no zároveň uvádza, že sa nechce oddeliť od druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Čína je podľa dokumentu mimoriadne dôležitým obchodným partnerom pre nemeckú ekonomiku orientovanú na export. Nemecká vláda v stratégii tiež obviňuje Peking z vážneho porušovania ľudských práv a zo snahy podkopať medzinárodné právo svojou agresívnou politikou v indopacifickom regióne.

Súčasne vyzýva na „vyváženie“ vzťahov Berlína s Pekingom, keďže ich v posledných rokoch stále viac formovalo rastúce geopolitické napätie a ostrá podnikateľská konkurencia. Podľa nemeckej ministersky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej nová stratégia ukazuje, že Nemecko je „realistické a nie naivné“.