Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko po samite vo Vilniuse obviňuje NATO z uskutočňovania schém studenej vojny

Rusko po samite vo Vilniuse obviňuje NATO z uskutočňovania schém studenej vojny

Foto: archív

Rusko obvinilo Severoatlantickú alianciu z uskutočňovania „schém studenej vojny“ tým, že vyvoláva napätie dodávkami zbraní na Ukrajinu a snaží sa rozdeliť svet na základe ideologických rozdielov. Moskva predložila svoje hodnotenie po skončení samitu NATO v Litve, počas ktorého sa diskutovalo aj o budúcnosti Ukrajiny v tomto vojenskom pakte.

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý sa zúčastnil na samite, ponúkli vedúce mocnosti dlhodobé bezpečnostné prísľuby a uistili ho, že Ukrajina nakoniec dostane pozvánku do NATO, zatiaľ však neexistuje nijaký konkrétny časový plán.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že prísľub paktu ďalej posilňovať vojenské kapacity Ukrajiny na súši, na mori a vo vzduchu ukazuje, že západní podporovatelia Kyjeva „plánujú kurz pre eskaláciu“.

„Vydali nový súbor sľubov, že budú kyjevskému režimu dodávať čoraz modernejšie zbrane s dlhým doletom, aby čo najviac predĺžili tento opotrebúvací konflikt,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie.

Samit NATO vo Vilniuse ukázal, „že táto organizácia sa úplne vrátila ku schémam studenej vojny“, uviedlo ministerstvo s tým, že západné mocnosti sú odhodlané rozdeliť „svet na demokracie a autokracie“. „Táto politika hľadania nepriateľov je zameraná na Rusko,“ tvrdí ministerstvo.