Úvod Z DOMOVA Pellegrini: Ak by Smer chcel vládnuť s Republikou, Hlas do takej koalície...

Pellegrini: Ak by Smer chcel vládnuť s Republikou, Hlas do takej koalície nepôjde

Peter Pellegrini. (Foto: archív)

Ak by hrozilo, že by bolo možné vytvoriť len koalíciu so Smerom-SSD a Republikou, Hlas-SD do takejto koalície určite nepôjde. Vo vysielaní televízie TA3 to uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Predseda PS Michal Šimečka v relácii opätovne vylúčil akúkoľvek spoluprácu s “extrémistami” a so Smerom-SSD.

Expremiér dodal, že v rámci princípov a podmienok, ktoré si Hlas-SD stanovil na povolebnú spoluprácu, nebude v spojení s nijakou stranou založenou na “extrémistickej” politike a spochybňujúcou zahraničnopolitickú orientáciu SR. „Republika apelom na vystúpenie z NATO rozhodla, že nemôže byť prirodzeným partnerom Hlasu-SD,“ povedal Pellegrini.

Zároveň poznamenal, že z možného povolebného spojenia Hlas nevylučuje len extrémistov, ale aj tie strany, ktoré by ich chceli legitimizovať spoluprácou. „Preto, ak by Smer veľmi túžil po spolupráci s Republikou, ak by hrozila len jediná možná koalícia so Smerom a Republikou, Hlas do takejto koalície nepôjde,“ zdôraznil.

Predseda PS takisto uviedol, že vylučuje akúkoľvek spoluprácu s “extrémistami”. „Nielenže sa nedá uvažovať o spolupráci, my ich považujeme za hrozbu pre demokraciu,“ podotkol Šimečka. Podľa jeho slov je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa nenaplnilo spojenie Smeru s Republikou, v ktorom vidí riziko medzinárodnej izolácie Slovenska.

Obaja diskutujúci vyjadrili presvedčenie, že septembrové voľby budú férové a transparentné. Odsúdili zároveň úsilie za každú cenu spochybniť ich legitímnosť a navodzovať dojem z možného ovplyvňovania.

Ani jeden nechcel špekulovať o tom, ako sa rozhodne Zuzana Čaputová v prípade opätovnej prezidentskej kandidatúry, Pellegrini odmietol aj úvahy o možnosti kandidatúry exministra zahraničných vecí Ivana Korčoka. Potvrdil však, že Hlas bude chcieť predstaviť osobnosť, ktorú v prezidentských voľbách bude podporovať, Korčoka z profilu takého kandidáta vylúčil.