Úvod ZO ZAHRANIČIA Predaj áut v Rusku opäť stúpa, domáca produkcia však klesla pod 40...

Predaj áut v Rusku opäť stúpa, domáca produkcia však klesla pod 40 percent

Foto: archív

Výroba áut v Rusku v porovnaní s obdobím pred konfliktom na Ukrajine výrazne klesla. Zatiaľ čo na začiatku roka 2022 tvorila domáca produkcia áut z celkového ruského trhu s automobilmi 70 až 75 percent, teraz je to menej než 40 percent. Na Ekonomickom fóre v Petrohrade to uviedol štátny tajomník ruského ministerstva priemyslu a obchodu Albert Karimov.

Ruský automobilový priemysel bol pred začiatkom vojenskej operácie na Ukrajine vysoko závislý od investícií a dovozu viacerých komponentov zo zahraničia. Uvalenie sankcií západných krajín na Rusko sektor tvrdo zasiahlo. Západné automobilky opustili ruský trh a predaj nových áut v krajine klesol v minulom roku o 59 percent.

Karimov na fóre dodal, že dopyt po autách sa síce pomaly zvyšuje smerom k úrovni spred začatia konfliktu na Ukrajine, na druhej strane sa zužujú možnosti pre ruských zákazníkov. Tí si musia zvykať na vyššie ceny a čínske značky ako Haval, Chery a Geely. Čínske autá sa na celkovom objeme predaja áut v Rusku podieľajú v súčasnosti viac než 40 percentami.

Zatiaľ čo predaj sa postupne zotavuje, výroba zaostáva. V minulom roku vyrobili automobilky v Rusku približne 450.000 áut, čo je najmenej od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Podľa Karimova má pritom Rusko kapacitu na produkciu viac než 2,7 milióna osobných áut ročne.

Prioritou ruskej vlády je preto podpora sektora tak, aby domáca produkcia osobných áut zvýšila podiel na ruskom trhu v roku 2025 aspoň na 60 percent a v ďalších rokoch sa podiel ďalej zvyšoval, dodal Karimov.