Úvod Politika Pellegrini: Prieskum iba o jednom kandidátovi na sudcu ÚS nie je správny

Pellegrini: Prieskum iba o jednom kandidátovi na sudcu ÚS nie je správny

Foto: archív

Prieskum verejnej mienky len o jednom kandidátovi na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR nie je správne a spravodlivé a môže to byť nebezpečný precedens. Novinárom to povedal predseda vlády Peter Pellegrini.

Reagoval tak na prieskum agentúry Focus na objednávku televízie Markíza, z ktorého vyšlo, že šéfa Smeru-SD Roberta Fica si viac ako 70 percent respondentov na ÚS neželá. Len necelých 20 percent sa vyjadrilo za jeho odchod do Košíc.

„Vždy som podporoval a budem podporovať zvýšenie transparentnosti rôznych výberových procesov, ako je aj verejné vypočutie kandidátov na ústavných sudcov. Na druhej strane, nemôžem súhlasiť a podporovať veci, ktoré sa dejú okolo tejto voľby,“ povedal premiér.

Na margo prieskumu podotkol, že má vplyv na samotnú voľbu. „Do voľby takéto veci nepatria. Bol by som nerád, keby sme vytvárali takýto nebezpečný precedens. Napríklad pri voľbe generálneho prokurátora sa bude robiť prieskum, koho by si ľudia v tejto pozícii želali či neželali. Alebo pri voľbe špeciálneho prokurátora či predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Nemyslím si, že toto je správna cesta,“ vyhlásil Pellegrini.

Je totiž presvedčený, že by sme nemali vťahovať takéto nové momenty do procesov, ktoré sú v rukách Národnej rady SR. „Nemyslím si, že je to správne, najmä ak ide o prieskum len o jednom kandidátovi. A je jedno, či je to Robert Fico, alebo niekto iný. Ak by sme mali byť spravodliví, urobme prieskum o všetkých 40 kandidátoch alebo na nikom. Vyberať jedného kandidáta nie je správne,“ dodal.

Foto: archív