Úvod ZO ZAHRANIČIA Pentagón dal Ukrajine zelenú na útok na Krymský most

Pentagón dal Ukrajine zelenú na útok na Krymský most

Záber z výstavby Krymského mosta. (Foto: archív)

Portál World Socialist v komentári publicistu Andrea Damona upriamil pornosť na nedávne vyjadrenie hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho, ktorý vyhlásil, že nebudú brániť prípadnému ukrajinskému vojenskému útoku na Krymský most, spájajúci polostrov Krym s ruskou pevninou.

V máji, keď americká administratíva oznámila, že pošle na Ukrajinu viacnásobné odpaľovacie raketové systémy HIMARS, Biely dom trval na tom, že tieto zbrane by Kyjev nemal použiť na zasiahnutie ruského územia. Ako vtedy povedal prezident Joe Biden, Spojené štáty by nepodporili myšlienku útoku na Rusko.

Už 8. júla však predstaviteľ Pentagónu oznámil, že Spojené štáty nebudú Ukrajine brániť, ak sa rozhodne použiť americké zbrane k útoku na územia nárokované Ruskom. Vyhlásenie odznelo počas mediálneho brífingu v Pentagone, nebolo však zverejnené meno predstaviteľa, ktorý ho predniesol. Médiá uviedli iba to, že ide o vysokopostaveného funkcionára.

Novinári sa predstaviteľa vojenského rezortu spýtali, či existujú “zakázané ciele”, na ktoré by Ukrajina nesmela použiť americké rakety. Okrem toho sa zástupcovia médií zaujímali o to, či bude Krymský most vylúčený ako potenciálny cieľ. Zástupca Pentagonu odpovedal, že nijaké výnimky neexistujú a Ozbrojené sily Ukrajiny môžu zbrane z USA použiť ako uznajú za vhodné.

„Vyhlásenia amerického predstaviteľa možno jednoznačne interpretovať ako zelenú pre Kyjev na útok na Krymský most a predstavujú vážnu provokáciu,“ komentoval slová zástupcu Pentagónu Andre Damon.

Zdôraznil, že nedávno bývalý vrchný veliteľ spoločných ozbrojených síl NATO v Európe Philip Breedlove vyhlásil, že Krymský most je legitímnym cieľom ukrajinského úderu, ktorý by spôsobil Rusku obrovské škody. „Skutočnosť, že Pentagón verejne odmietol zabrániť takýmto činom, ilustruje extrémnu ľahkomyseľnosť a zúfalstvo, ktoré zachvátilo amerických politikov,“ dodal Damon.

Brífingu v Pentagóne sa podľa neho v médiách venovalo málo pozornosti, no vzhľadom k vyjadreniam bol významný. Z vyjadrení jeho zástupcu, ako aj predstaviteľa NATO vyplýva, že „Washington roky systematicky pracoval na príprave Ukrajiny na konfrontáciu s Ruskom“.

Foto: archív