Úvod ZO ZAHRANIČIA Pentagón: Prigožinovo lietadlo zrejme nezostrelila raketa zem-vzduch

Pentagón: Prigožinovo lietadlo zrejme nezostrelila raketa zem-vzduch

Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by lietadlo, v ktorom sa údajne viezol aj šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin, zostrelila raketa zem-vzduch. V medializovanom vyhlásení to uviedol hovorca Pentagónu Pat Ryder.

Americká armáda podľa neho nedisponuje informáciami, ktoré by spájali pád uvedeného lietadla s vystrelením rakety zem-vzduch. Správy hovoriace o tejto verzii pritom označil za nepresné. Ryder sa nevyjadril k tomu, čo mohlo spôsobiť haváriu lietadla, ku ktorej prišlo severozápadne od Moskvy.

USA sa však podľa neho domnievajú, že Prigožin pri havárii naozaj zahynul. „Na základe viacerých faktorov sme to vyhodnotili tak, že je veľmi pravdepodobné, že skutočne prišiel o život,“ povedal hovorca Pentagónu.

V súvislosti s pádom lietadla sa objavili aj ďalšie hypotézy vrátane výbuchu na palube, ktorý mohla zapríčiniť bomba alebo iné zariadenie umiestnené v lietadle, či iná sabotáž. Západné tajné služby údajne preverujú aj možnosť, že do lietadla bolo natankované riedené palivo.

Súkromné lietadlo typu Embraer Legacy 600, ktoré patrilo Prigožinovi, smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy, keď sa zrútilo nad Tverskou oblasťou na západe Ruska. Pád lietadla podľa informácií ruských úradov a médií nik z desiatich pasažierov neprežil.