Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin: Prigožin bol talentovaný podnikateľ, ktorý dosahoval výsledky. Dopustil sa však aj...

Putin: Prigožin bol talentovaný podnikateľ, ktorý dosahoval výsledky. Dopustil sa však aj vážnych chýb

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin sa vyjadril k správam o smrti vodcu vagnerovcov Jevgenija Prigožina. Vyslovil pritom sústrasť rodinám obetí pádu lietadla, v ktorom sa viezol aj Prigožin. Šéf Kremľa zároveň ocenil zásluhy Prigožina v bojoch na Ukrajine, no pripomenul aj chyby, ktorých sa dopustil.

„Predovšetkým chcem vysloviť slová úprimnej sústrasti rodinám všetkých obetí pádu lietadla,“ povedal Putin na stretnutí s Denisom Pušilinom, vodcom proruských separatistov v Doneckej oblasti. Záznam zo stretnutia zverejnili ruské médiá.

“Obeťami sú ľudia, ktorí významne prispeli k boju proti neonacistom na Ukrajine. Pamätáme si to, vieme to a nezabudneme na to,“ povedal Putin. Prigožina označil za talentovaného podnikateľa a človeka, ktorý sa dopustil vážnych chýb, ktorý však zároveň dosahoval výsledky. Prezident prisľúbil, že ruské úrady okolnosti pádu lietadla vyšetria, čo si však podľa neho vyžiada určitý čas.

Súkromné lietadlo typu Embraer Legacy 600, ktoré malo patriť Prigožinovi, smerovalo z Moskvy do Petrohradu, kde majú sídlo jeho firmy, keď sa zrútilo nad Tverskou oblasťou na západe Ruska. Pád lietadla podľa informácií ruských úradov a médií neprežil nikto z desiatich pasažierov.