Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Konflikt Západu s Ruskom je dôsledkom masovej protiruskej psychózy

Peskov: Konflikt Západu s Ruskom je dôsledkom masovej protiruskej psychózy

Dmitrij Peskov. (Foto: archív)

Súčasné konflikty viacerých krajín s Ruskom sú dôsledkom masovej protiruskej psychózy, panujúcej na Západe, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Tvrdenie Prahy, že by sa ruské tajné služby mohli podieľať na výbuchu muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014, považuje za úplne absurdné a nepodložené.

Napäté vzťahy má Moskva nielen s Prahou, ale aj s Kyjevom, Európskou úniou i Spojenými štátmi. „Rusko v nijakom prípade nie je iniciátorom tohto napätia,“ uviedol Peskov. EÚ a USA zaviedli proti Rusku ďalšie sankcie, ktoré sa vzťahujú nielen na konflikt s Ukrajinou, ale aj na Rusku pripisované atentáty a hekerské útoky na vládne inštitúcie západných štátov.

Kremeľ je bez ohľadu na súčasné napätie ochotný viesť dialóg so Západom, aby bránil svoje záujmy. Zahraniční partneri by sa však podľa Peskova „mali upokojiť“, aby bolo možné konštruktívnym spôsobom prekonať vzájomné rozdiely v názoroch. Na to je však nevyhnutná politická vôľa Západu, dodal.

O zhoršujúcich sa vzťahoch so západnými krajinami vypovedá aj skutočnosť, že Rusko za posledné dni vyhostilo zo svojho územia 38 cudzích diplomatov: 10 pracovníkov veľvyslanectva USA, 5 Poľska, 20 Českej republiky, ukrajinského konzula v Petrohrade a dvoch Bulharov. Moskva tak reagovala na predchádzajúce vyhlásenie svojich diplomatov v spomínaných krajinách za nežiaduce osoby.