Úvod Z DOMOVA Smer-SD o vstupe MDIF do vlastníckych štruktúr denníka SME: Welcome to Slovakia,...

Smer-SD o vstupe MDIF do vlastníckych štruktúr denníka SME: Welcome to Slovakia, Mr. Soros!

Reprofoto: archív

Finančná skupina Penta predala svoj 34-percentný podiel vo vydavateľstve Petit Press, ktorý edituje denník SME, finančnému fondu Media Development Investment Fund (MDIF) New York, ktorý ovláda americký miliardár George Soros. Informáciu zverejnil denník SME.

Ďalšími investormi majú byť manažéri spoločnosti Petit Press Alexej Fulmek, Peter Mačinga a bývalý vlastník spoločnosti Azet.sk a spravodajského portálu aktuality.sk Marek Václavík. Šéf vydavateľstva Alexej Fulmek ocenil, že novým akcionárom bude MDIF. Tvrdí, že hlavným cieľom tohto fondu vždy bola obrana nezávislosti a slobody nezávislých médií.

Portál SME napísal, že MDIF poskytuje výhodné pôžičky a kapitálové financovanie médiám, zohrávajúcom dôležitú úlohu v udržaní slobody slova vo svojich domovských krajinách. Od vzniku fondu v roku 1996 vraj pomohol slobodným médiám v 44 krajinách.

Na vstup Sorosovho MDIF do vlastníckych štruktúr denníka SME reagovala opozičná strana Smer-SD. Jej predseda a expremiér Robert Fico tvrdí, že peniaze “jedného z najväčších podvodníkov na svete” Georga Sorosa ovplyvňovali a ovplyvňujú dianie na Slovensku. Tvrdí, že boli a sú využívané na podporu či „likvidáciu“ vybraných politikov.

Dodal, že vlastnícka zmena v denníku SME je vážnou zmenou v kvalite mediálneho priestoru na Slovensku. Pripomenul slová bývalého šéfredaktora SME Martina M. Šimečku, že Sorosove peniaze v roku 1998 pomohli poraziť vládu Vladimíra Mečiara a naďalej tvrdí, že Soros stál za protivládnymi protestmi pokusom o politický prevrat na Slovensku v roku 2019 po vražde novinára Kuciaka.

Smer-SD: Vitajte na Slovensku, pán Soros!