Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Rusko sleduje vývoj po eurovoľbách

Peskov: Rusko sleduje vývoj po eurovoľbách

Dimtrij Peskov. (Foto: archív)

Rusko pozorne sleduje volebné zisky krajne pravicových strán vo voľbách do Európskeho parlamentu, uviedol hovorca Kremľa Dmitrj Peskov. „Zatiaľ môžeme vidieť, že väčšina je proeurópska a proukrajinská… No vidíme trend nárastu popularity krajne pravicových strán,“ dodal.

Podľa výsledkov volieb z jednotlivých krajín EÚ eurovoľby vyhrala Európska ľudová strana, nasledovaná socialistami a demokratmi a liberálmi z Obnovme Európu . Vo Francúzsku však po víťazstve vlasteneckého Národného združenia Marine Le Penovej v eurovoľbách prezident Emmanuel Macron oznámil predčasné parlamentné voľby.

Peskov vývoj vo Francúzsku nekomentoval a uviedol, že Rusko by nerado zasahovalo do vnútorných záležitostí Francúzska. Moskva však podľa hovorcu bude nadchádzajúce predčasné voľby vo Francúzsku pozorne sledovať, pretože francúzske vedenie zaujalo proti Rusku nepriateľský postoj.

Le Penová bola v minulosti obviňovaná z úzkych väzieb na Rusko. Po začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 sa však od Ruska dištancovala. Francúzska politička však kritizuje rozsah vojenskej pomoci, ktorú chce Macron poskytnúť Ukrajine.