Úvod ZO ZAHRANIČIA Petr Pavel: Ukrajina ukázala, ze odhodlanie je viac ako sila agresora

Petr Pavel: Ukrajina ukázala, ze odhodlanie je viac ako sila agresora

Petr Pavel. (Foto: archív)

Česká republika je krajinou strednej veľkosti s unikátnou polohou v strede Európy a má tak často striedmejší pohľad na svet než krajiny s mocenskými ambíciami. Česko teda môže byť v zahraničnej politike hráčom stmeľujúcim štáty podobnej rozlohy s rozumným uvažovaním – a takých je v Európe väčšina.

Ukrajina ukázala, ze odhodlanie je viac ako sila agresora. Jednotný stredoeurópsky hlas je dôležitý, aby pomohol Ukrajine k víťazstvu nad ruskou agresiou. V inauguračnom prejave to počas slávnostnej ceremónie vo Vladislavskej sále Pražského hradu povedal armádny generál vo výslužbe a novozvolený český prezident Petr Pavel, ktorý je štvrtou hlavou štátu samostatnej ČR.

Pavel plánuje byť podľa vlastných slov vo funkcii aktívny hneď od začiatku. Avizoval, čoskoro zverejní svoj plán konkrétnych cieľov na prvých sto dní. Je pripravený radšej byť kritizovaný za príliš aktívny štart, než byť pasívny.

Prezident chce do najvyššej ústavnej funkcie v krajine priniesť dôstojnosť, rešpekt, slušnosť a ďalšie hodnoty, ktoré podľa neho v posledných rokoch zjavne strácali na dôležitosti. Ďalej vyhlásil, že aj v českej politike sa často presadzovali populisti, ktorých úspech sa opieral o manipulácie a šírenie strachu, pričom on na to nikdy nepristúpi.

Výsledok januárových prezidentských volieb podľa neho ukázal, že “ľudia dávajú prednosť pravde pred nenávistnými útokmi a prekresľovaním reality”. Rola prezidenta je podľa neho najťažšia tam, kde sa končia jeho právomoci, preto je pripravený spolupracovať na riešení jednotlivých problémov s ďalšími predstaviteľmi štátu.

Pavel zopakoval, že ako prezident bude pracovať najmä v podhradí, aby bol bližšie k ľuďom. Chce, aby sa Pražský hrad viac otvoril občanom a kultúrnym či iným akciám. Na zabezpečenie dlhodobej prosperity je potrebné znížiť infláciu a schodok verejných financií, zdôraznil. Vyzdvihol tiež potrebu orientovať českú ekonomiku na inovácie a moderné technológie.