Úvod ZO ZAHRANIČIA Petra Vlhová vo veku 25 rokov dobyla zjazdársky Olymp

Petra Vlhová vo veku 25 rokov dobyla zjazdársky Olymp

Foto: archív

Petra Vlhová v slalome vo švajčiarskom Lenzerheide získala potrebné body na to, aby sa stala celkovou víťazkou Svetového pohára v alpskom lyžovaní v sezóne 2020/2021 a získala veľký krištáľový glóbus.

Je to bezprecedentný úspech slovenského športu, nik iný nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví. V prípade zjazdového lyžovania ide navyše o jeden z najmasovejších a najatraktívnejších športov s obrovskou konkurenciou tímov zo všeobecne najvyspelejších krajín sveta.

Petra Vlhová v úvode sezóny jasne dominovala a dlho viedla aj pri čiastočnom poklese formy. Postupne sa striedali jej najväčšie sezónne rivalky od Talianky Marty Bassinovej cez Švajčiarku Michelle Gisinovú až po ďalšiu reprezentantku alpskej veľmoci Laru Gutovú-Behramiovú.

Tá po MS prevzala na konci februára dokonca vedenie v seriáli a vďaka trojici kĺzavých súťaží si vybudovala väčší náskok. Vlhová jej to však aj s „úrokmi“ vrátila v nasledujúcich štyroch technických súťažiach.

Kľúčové boli nielen jej dve víťazstvá a celkovo zisk 312 zo 400 možných bodov, ale aj priamy súboj v obrovskom slalome. Majsterka sveta v ňom neuspela, naopak Vlhová si z Jasnej odniesla emotívny triumf a do Are si pribalila sebadôveru.

Vo Švédsku slovenská lyžiarka vyhrala prvý slalom a dostala sa opäť na čelo celkovej klasifikácie SP. Časť tých „úrokov“ pridala v druhej súťaži parádnou stíhacou jazdou po pokazenom prvom kole a 8. miestom si 32 bodmi vylepšila náskok pred finálovým týždňom na 96 bodov.

V Lenzerheide zjazd i super-G počasie odpísalo, čo v papierových okolnostiach vzalo šancu zobrať veci aspoň sčasti do vlastných rúk Gutovej-Behramiovej. No Petra Vlhová sa dostala síce do štatisticky výhodnej, ale aj do psychologicky náročnej pozície.

Ak nechcela zisk potrebných 5 bodov (vo finále minimálne 16 za 15. miesto) nechať na nedeľný obrovský slalom, potrebovala toto minimum zobrať v sobotnom slalome. V ňom však musela riskovať, keďže tesne viedla v boji o obhajobu malého glóbusu.

Napokon sa táto tajnička rozlúštila v podstate na začiatku prvého kola, keď spravila veľkú chybu a do druhej jazdy išla s priepastnou stratou. Malý glóbus bol za štandardných okolností nedosiahnuteľný a Vlhová v 2. kole ani nešla vo formáte pokusu o malý zázrak. S prehľadom však išla v línii toho veľkého a vo veku 25 rokov rokov dobyla „zjazdársky Olymp“.

Na Vlhovej úspech zareagovala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá našej reprezentatke telefonicky zablahoželala. Úspech lyžiarky zarezonoval aj medzi športovými osobnosťami. Podľa bývalej tenistky Daniely Hantuchovej sú Petrina disciplína a cieľavedomosť príkladom pre ďalšie generácie.

Výsledky pozorne sledoval aj niekdajší hokejista Richard Zedník, ktorý považuje tento úspech za „veľký zázrak dievčaťa z malého Slovenska“. Lyžiarsky tréner Timotej Zuzula povedal, že “pre lyžiarsku obec je to neuveriteľné. Petre sa splnil jeden veľký a krásny sen. Neukázala len v tejto sezóne, že je športová velikánka.“

Vlhovej úspech podrobne zmapovali aj svetové médiá a tlačové agentúry. “Chyba na vrchu svahu v prvom kole slalomu mohla ľahko zmariť Vlhovej sny. Nakrátko stratila rovnováhu, no opäť získala kontrolu a v druhom kole si bezpečne prišla po titul,” uviedla agentúra AFP.

Taliansky portál neveitalia.it uv napísal: „Petra Vlhová píše športovú históriu celého národa. Katharina Liensbergerová jej uchmatla malý glóbus za slalom, ale úspešná Slovenka získala najkrajšiu z trofejí.“