Úvod ZO ZAHRANIČIA Pfizer varuje pred vedľajšími účinkami vlastnej vakcíny. Anafylaktický šok sa môže skončiť...

Pfizer varuje pred vedľajšími účinkami vlastnej vakcíny. Anafylaktický šok sa môže skončiť smrťou

Foto: archív

Americká spoločnosť Pfizer, ktorá do Česka i Slovenska dodá milióny dávok vakcíny proti chorobe COVID-19, zverejnila informácie o vedľajších účinkoch po očkovaní jej prípravkom.

„Nepodávajte vakcínu osobám s anamnézou závažnej alergickej reakcie,“ varuje spoločnosť Pfizer hneď v úvode svojej správy. V príbalovom letáku farmaceutická firma upozorňuje aj na možnosť, že alergická reakcia môže nastať bezprostredne po vpichu.

„Ak príde k akútnej anafylaktickej reakcii, musí byť okamžite k dispozícii vhodná liečba používaná na zvládnutie náhlach alergických reakcií,“ píše Pfizer.  Alergická reakcia sa objavila aj u zdravotníčky z Aljašky, hoci nikdy predtým nijakou alergiou netrpela.

Po zaočkovaní u nej nastal anafylaktický šok, ktorý sa môže skončiť smrťou. Zdravotníčka mala desať minút ťažkosti s dýchaním, objavili sa u nej vyrážky a zrýchlený tep, napísal denník The New York Times.

Symptómy sa u nej prejavili po niekoľkých minútach od aplikácie vakcíny. Žena bola prevezená na pohotovosť, momentálne je jej stav stabilizovaný, zostáva však v nemocnici. Alergická reakcia sa však objavila aj u dvoch zdravotníkov vo Veľkej Británii, ktorá s očkovaním začala ako prvá.

„Po očkovaní vakcínou Pfizer-BioNTech COVID-19 počas masového očkovania boli hlásené závažné alergické reakcie. Ďalšie vedľajšie účinky, z ktorých niektoré môžu byť závažné, sa môžu objaviť pri častejšom používaní vakcíny,“ priznáva spoločnosť Pfizer, ktorá nebude znášať zodpovednosť za nežiaduce účinky.

Finančné odškodnenie občanov po prípadnom poškodení ich zdravia či úmrtia v dôsledku očkovania proti koronavírusu budú na rozdiel od doterajšej praxe znášať jednotlivé štáty, nie farmaceutické spoločnosti vyrábajúce vakcíny.

Spoločnosť Pfizer upozorňuje aj na ďalšie vedľajšie účinky. Pri testoch trpelo únavou vyše 60 percent očkovaných. Bolesť hlavy zaznamenalo 55 percent testovaných. Takmer 40percent trpelo bolesťou svalov, vyše 30 percent trápila zimnica.

Bolesti kĺbov postihli vyše 23 percent ľudí, horúčka 14 percent. Vyskytol sa aj opuch a začervenanie v mieste vpichu, malátnosť či lymfadenopatia, čiže zväčšenie uzlín. Spoločnosť Pfizer tiež uvádza, že zatiaľ nie je dostatok informácií o rizikách pre tehotné ženy. Testom sa podrobili iba osoby staršie ako 15 rokov. Pre mladšie deti je vakcína zatiaľ nedostupná.

Foto: archív