Úvod GEO Plast v moriach bude v roku 2050 vážiť viac ako ryby

Plast v moriach bude v roku 2050 vážiť viac ako ryby

Foto: archív

Moria zaberajú približne sedem desatín povrchu modrej planéty a popri atmosfére fungujú ako najdôležitejší regulátor stabilného podnebia. Čoraz väčší problém však predstavuje miera ich znečistenia. Prognózy tvrdia, že o zhruba 30 rokov budú milióny ton plastového odpadu vážiť viac ako všetky živé organizmy v oceánoch.

Na recykláciu mieri sotva päť percent plastových obalov. Na skládkach ich skončí približne 40 percent a až vyše 30 percent sa nakoniec dostane do mora. Nadácia Ellen MacArthurovej pre ilustráciu vyrátala, že v mori končí také množstvo plastového odpadu, akoby doň každú minútu vyklopilo svoj obsah jedno smetiarske auto.

Pre oceánsky ekosystém je to veľký problém. Plasty môžu živočíchom upchať tráviaci systém a spôsobiť ich smrť. Ani dlhodobá prítomnosť menšieho množstva plastu v organizmu nie je zdravá. Ohrozenie oceánskej fauny je však len časť problému. Zvyšujúca sa kyslosť a priemerná teplota morskej vody ohrozuje aj vzácne koralové útesy.

Jednu z možností redukcie už existujúceho plastového odpadu ponúka projekt Ocean Cleanup Array, ktorý sa má rozbehnúť v tomto roku. V oblastiach stretávania morských prúdov by mali byť umiestnené statické filtračné stanice zachytávajúce plasty. Nízka cena ropy však znamená, že recyklácia je ekonomicky nevýhodná.

Nadácia Ellen MacArthurovej navrhuje zase regulačné obmedzenia zvýhodňujúce papierové obaly. Reštrikcie skladovania by mali množstvo odpadov obmedziť už v zárodku. Taký zásah do voľného trhu má však veľa odporcov. Prijateľnejšiu možnosť by znamenalo technologické riešenie, napríklad rýchlejšie sa rozkladajúce obaly.

Foto: AP
Foto: AP