Moria zaberajú približne sedem desatín povrchu Zeme a popri atmosfére fungujú ako najdôležitejší regulátor stabilného podnebia. Čoraz väčší problém však predstavuje miera ich znečistenia. Prognózy tvrdia, že o zhruba v roku 2050 rokov budú milióny ton plastového odpadu vážiť viac ako všetky živé organizmy v oceánoch.
Na recykláciu mieri sotva päť percent plastových obalov. Na skládkach ich skončí približne 40 percent a až vyše 30 percent sa nakoniec dostane do mora. Nadácia Ellen MacArthurovej pre ilustráciu vyrátala, že v mori končí také množstvo plastového odpadu, akoby doň každú minútu vyklopilo svoj obsah jedno smetiarske auto.
Pre oceánsky ekosystém je to veľký problém. Plasty môžu živočíchom upchať tráviaci systém a spôsobiť ich smrť. Ani dlhodobá prítomnosť menšieho množstva plastu v organizmu nie je zdravá. Ohrozenie oceánskej fauny je však len časť problému. Zvyšujúca sa kyslosť a priemerná teplota morskej vody ohrozuje aj vzácne koralové útesy.
Nadácia Ellen MacArthurovej ako jedno zriešení navrhuje regulačné obmedzenia zvýhodňujúce papierové obaly. Reštrikcie skladovania by mali množstvo odpadov obmedziť už v zárodku. Taký zásah do voľného trhu má však veľa odporcov. Prijateľnejšiu možnosť by znamenalo technologické riešenie, napríklad rýchlejšie sa rozkladajúce obaly.