Úvod ZO ZAHRANIČIA Plyn po zastavení ruských dodávok do Poľska a  Bulharska zdražel o 24...

Plyn po zastavení ruských dodávok do Poľska a  Bulharska zdražel o 24 percent

Foto: archív

Ceny zemného plynu v Európe sa prudko zvýšili v dôsledku zastavenia dodávok z Ruska do Poľska a Bulharska. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame stúpol až o 24 percent na 127,50 eura za megawatthodinu a jeho cena sa dostala na najvyššiu úroveň od 1. apríla.

Zavretie plynových kohútikov zvýšilo napätie na európskom trhu, rovnako ako obavy z nedostatku zásob pre spor o platby medzi Moskvou a Európskou úniou. Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby tzv. nepriateľské krajiny platili rubľami. EÚ to odmieta a považuje to za porušenie zmlúv.

Podľa expertov Rusko svojimi najnovšími krokmi dalo jasne najavo, že odberatelia odmietajúci nový spôsob platieb sa vystavujú riziku zastavenia dodávok plynu. Navyše sa tým vytvára dodatočný dopyt, keďže Poľsko a Bulharsko budú musieť nahradiť ruský plyn.

Ruský plynárenský koncern Gazprom Poľsko najprv upozornil, že musí okamžite platiť za dodávky plynu v rubľoch. Keďže sa tak nestalo, ruská strana informovala poľskú plynárenskú spoločnosť PGNiG o zastavení dodávok zemného plynu od stredy 8:00 h.