Úvod ZO ZAHRANIČIA Plynovod Jamal pracuje druhý deň v obrátenom režime. Podľa Kremľa za tým...

Plynovod Jamal pracuje druhý deň v obrátenom režime. Podľa Kremľa za tým nie je politické pozadie

Foto: archív

Plynovod Jamal pracuje druhý deň v obrátenom režime, plyn teda prúdi z Nemecka do Poľska. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil nemecký prevádzkovateľ plynovodnej siete Gascade. Objem plynu a smer jeho toku v plynovode sa riadi podľa požiadaviek odberateľov.

Tok suroviny smerom do Nemecka sa meria na stanici Mallnow, ležiacej pri hranici s Poľskom. Ruský dodávateľ plynu do Európy, štátna spoločnosť Gazprom, podľa dvoch veľkých nemeckých zákazníkov záväzky plní. Podľa Kremľa nemá zmena smeru prúdenia plynu politické pozadie.

Takzvaný reverzný tok plynu, teda keď Nemecko posiela plynovodom Jamal surovinu do Poľska, znemožňuje Gazpromu začať dodávať viac plynu do jeho európskych zásobníkov, ako firme koncom októbra nariadil prezident Vladimir Putin.

V obrátenom smere pracoval plynovod Jamal už dvakrát začiatkom novembra a trvalo to niekoľko dní. Niektoré východoeurópske krajiny pre nezhody s Moskvou nenakupujú plyn priamo z Ruska, ale prostredníctvom kontraktov s inými štátmi.

Podľa skorších informácií ruskej agentúry Interfax stoja za obráteným tokom plynovodu Jamal práve tieto takzvané reverzné kontrakty. Ich označenie je odvodené od toho, že plyn od Ruska nakúpia západoeurópske podniky a tie ho následne posielajú späť na východ do krajín, ktoré z politických dôvodov nechcú nakupovať priamo od Ruska.