Úvod ZO ZAHRANIČIA Plynovody Nord Stream 1 a 2 neďaleko Dánska poškodili výbuchy. Hovorí sa...

Plynovody Nord Stream 1 a 2 neďaleko Dánska poškodili výbuchy. Hovorí sa o sabotáži

Vizualizácia: archív

Plynovod Nord Stream 2, ako aj Nord Stream 2 sa zrejme stali objektom sabotáže. Uviedli to ruskí predstavitelia po tom, ako seizmológovia Nemecku, Dánsku a Švédsku v noci na pondelok zaznamenali silné podmorské výbuchy neďaleko ostrova Bornholm v Baltskom mori. Následne prevádzkovateľ plynovodov Nord Stream AG oznámil pokles tlaku v oboch reťazcoch.

Po potvrdení poškodenia oboch plynovodov spojené s masívnym únikom plynu zástupca vedúceho ruského Fondu národnej energetickej bezpečnosti Alexej Grivač uviedol, že „nehody vyzerajú ako sabotáž zo strany známych odporcov ruského plynu v Európe“. Jeden únik plynu nešťastnou náhodou by sa dal pripustiť, ale dve nehody naraz sú „zrejme niečia zlá vôľa“, poznamenal Grivač.

Dánska predsedníčka vlády Mette Frederiksenová vyhlásila, že úniky v plynovodoch sú následkom „úmyselnej akcie“. Dánsky minister pre energetiku Dan Jörgensen dodal, že veľkosť otvorov v poškodených plynovodoch, ktoré vedú 70 až 80 metrov pod hladinou mora, je značná.

Vláda na miesto úniku vyslala fregatu Absalon a environmentálne plavidlo Gunnar Thorson, ktoré budú vykonávať monitorovanie vody v núdzových oblastiach. Dánska armáda zverejnila zábery z miesta úniku.

Odborníci tvrdia, že atak na plynovody hlboko pod morskou hladinou musel byť mimoriadne technicky náročný a vyžadoval si nasadenie ponorky, skúsených potápačov, ako aj špeciálnu techniku, akou disponujú iba vojenské zložky a tajné služby.

Dánske úrady vyzvali k zvýšeniu úrovne bezpečnosti krajiny v sektore energetiky a plynárenstva. „K poškodeniu plynovodov prichádza mimoriadne zriedkavo. Chceme zabezpečiť dôkladné monitorovanie kritickej infraštruktúry Dánska s cieľom posilniť bezpečnosť dodávok v budúcnosti,“ povedal šéf dánskej energetickej agentúry Kristoffer Bottzauw.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že Spojené štáty zatiaľ nemôžu potvrdiť správu o tom, že výbuchy a následné úniky z plynovodov Nord Stream 1 a 2 sú následkom sabotáže. Ak sú, nie je to v ničom záujme, dodal Blinken.

Nemecký týždenník Der Spiegel citoval nemenované zdroje, podľa ktorých mala americká Ústredná spravodajská služba Nemecko varovať pred možnými cielenými útokmi na plynovody už pred niekoľkými týždňami. Nemecká vláda sa k záležitosti pre Spiegel odmietla vyjadriť, Berlín však nariadil vyšetrovanie incidentu.

Plynovod Nord Stream 2 je natlakovaný a pripravený k plnohodnotnej prevádzke, no z dôvodu protiruských sankcií ho Nemecko odmieta certifikovať a sprevádzkovať, aj keď na druhej strane tvrdí, že Rusko obmedzuje dodávky plynu.

V dôsledku pozastavenia dodávok plynu cez Nord Stream, začali ceny plynu v Európe opäť rásť a aktuálne blížia sa k 1900 dolárom za tisíc kubických metrov. Z poškodeného potrubia plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 by podľa odhadu ruského ekonomického analytika Alexandra Sobka mohol uniknúť plyn v hodnote až dvoch miliárd dolárov.

Mapka ukazuje, kadiaľ vedú Nord Stream 1 a 2. Útok na plynovody sa udial pod morskou hladinou neďaleko dánskeho územia. (Reprodukcia: internet)