Úvod ZO ZAHRANIČIA Po brexite kolabuje zásobovanie obchodov v Severnom Írsku

Po brexite kolabuje zásobovanie obchodov v Severnom Írsku

Foto: archív

Dopravcovia verejne upozornili na kolabovanie zásobovania obchodných reťazcov v Severnom Írsku od začiatku nového roka. Zásobovanie sa podľa nich môže o niekoľko dní úplne zrútiť. Dôvodom sú pobrexitové kontroly tovaru, ktorý sa dováža do tejto britskej provincie.

Supermarkety majú veľké ťažkosti so zásobovaním tovaru, odkedy Veľká Británia nie je súčasťou jednotného trhu Európskej únie. Pre médiá to vyhlásil predstaviteľ Zväzu cestnej nákladnej dopravy pre Severné Írsko John Martin.

„Niektoré spoločnosti sa pre neistotu alebo zdržania rozhodli pozastaviť dodávky pre Severné Írsko,“ dodal. Z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 smeruje z Británie do Severného Írska iba 30 až 40 percent obvyklého množstva tovaru.

Napriek tomu colné úrady nestíhajú uskutočňovať všetky administratívne úkony a zákazníci v Severnom Írsku sa na sociálnych sieťach sťažujú na nedostatok tovaru v obchodoch. Britský obchodny reťazec Sainsbury’s avizoval, že určité druhy výrobkov budú v Severnom Írsku dočasne nedostupné.

Kľúčovou súčasťou pobrexitovej dohody Spojeného kráľovstva a EÚ boli otvorené hranice medzi Severným Írskom a členskou krajinou EÚ Írskom. To však znamená, že tovar z Británie môže byť v Severnom Írsku podrobený osobitným kontrolám, ak existuje riziko, že môže byť následne prepravený do EÚ cez spomínané otvorené hranice.

Britský premiér Boris Johnson v novembri 2020 severoírskym podnikateľom sľuboval, že na tovar z Británie sa nebudú vzťahovať “nijaké formuláre, nijaké kontroly, nijaké bariéry“.

Dohoda o obchode a spolupráci Európskej únie a Spojeného kráľovstva, ktorá má takmer 1250 strán, upravuje ich hospodárske vzťahy od 1. januára 2021. Koncom roka 2020 prestalo platiť prechodné obdobie, počas ktorého bola Veľká Británia súčasťou jednotného trhu a colnej únie.

Foto: archív