Úvod ZO ZAHRANIČIA Po incidente s britským torpédoborcom Rusko oznámilo, že nabudúce bude strieľať priamo...

Po incidente s britským torpédoborcom Rusko oznámilo, že nabudúce bude strieľať priamo na lode narúšajúce hranice

Britský torpédoborec Defender. (Foto: archív)

Rusko je pripravené mieriť priamo na vojenské lode narúšajúce jeho hranice, ak tieto plavidlá nebudú reagovať na varovania. Vysokopostavený ruský diplomat Sergej Riabkov to uviedol v ostrom vyhlásení po incidente v Čiernom mori, počas ktorého britský torpédoborec plával neďaleko Krymského polostrova v oblasti, ktorú Rusko pokladá za svoje teritoriálne vody.

Rusko uviedlo, že jedna z jeho vojenských lodí vypálila  varovné výstrely a vojenské lietadlo zhodilo bomby na trasu britského torpédoborca Defender, aby ho vyhnala z oblasti neďaleko Sevastopola.

Británia tento popis situácie poprela a trvala na tom, že na jej loď sa nestrieľalo, pričom sa plavila v ukrajinských vodách. Británia, tak ako väčšina medzinárodného spoločenstva, považuje Krym za ukrajinské územie aj napriek jeho pripojeniu k Rusku na základe referenda tamojších obyvateľov v roku 2014.

Tento incident bol prvým prípadom od studenej vojny, keď Moskva použila ostrú muníciu na odstrašenie vojenskej lode Severoatlantickej aliancie. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Riabkov vyhlásil, že „neporušiteľnosť ruských hraníc je absolútny imperatív“. Dodal, že budú chránené “všetkými prostriedkami, diplomatickými, politickými a aj vojenskými, ak bude treba”.

Poznamenal, že britské námorné sily by mali premenovať svoj torpédoborec z Defender (Obranca) na Aggressor (Útočník), a varoval, že „tí, čo sa pokúšajú testovať našu silu, veľmi riskujú“. Na otázku, čo Rusko urobí, aby zabránilo narúšaniu hraníc loďami v budúcnosti, Riabkov reportérom odpovedal, že bude pripravené strieľať do terčov, ak varovania nebudú stačiť.

„Môžeme apelovať na rozum a žiadať rešpektovanie medzinárodného práva. Ak to nepomôže, možno zhodíme bomby a nielen na trasu, ale priamo na cieľ, ak kolegov inak nedonútime,“ citovala Riabkova ruská tlačová agentúra Interfax.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odsúdil incident ako „zámernú a dobre pripravenú provokáciu“ Británie a dodal ostré varovanie. „Ak sa budú neprijateľné provokačné akcie opakovať, ak tieto akcie zájdu príliš ďaleko, nijaké možnosti legitímnej obrany hraníc Ruskej federácie nemožno vylúčiť,“ povedal Peskov v telefonáte s reportérmi.

Britský premiér Boris Johnson už skôr uviedol, že britský torpédoborec, po ktorom ruská strana vypálila varovné výstrely pri pobreží Krymského polostrova, legálne operoval v medzinárodných vodách. „Myslím si, že bolo úplne primerané využiť medzinárodné vody,“ povedal Johnson novinárom. „Dôležité je to, že neuznávame ruskú anexiu Krymu,“ dodal.